Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ sizce ne demek,
TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Çöreğibüyük, Tokat

Tarihi

Köyün adının köyün yakınındaki çöreğibüyük tekkesinden gelmektedir bu tekke 1451 yılında selçuklular zamanında yapılmıştır .Zübeyir oğullarından pir mehmet zübeyir ve ailesinin kabirleri vardır çöreğibüyük denmesinin nedeni bir rivayete göre bu zatın lakabıdır bir rivayete görede kubbenin tam ortasında karşılıklı ön ayakları üzerine çömelmiş iki ceylan resminin yuvarlak rölyef içinde olup çöreğe benzetilmesidir.zamanla bakımsızlıktan define arayıcılar yüzünden mezarların ve kubbedeki resimlerin hepsi yok olmuştur.köyün yazılı tarihi olmamakla beraber 1680 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir o zamanlar zulumlerden korunmak için dere içine kurulmuş olup bol üzüm bağlarının bulunması nedeni ilede çevre köylercede bağ deresi denmektedir.Köyün ilk yerleşimcileri coşkun oğulları veya uysallar olduğu tahmin ediliyor sonra niksarın bir köyünden gelerek polat oğulları Almus görümlü köyünden gelen şahin oğulları(bir kısmı uçar soy adlıdır, Dursunlar sivas koyulhisar ilçesi bahçe köyünden, yine niksarın bir köyünden gelen Dündarlar enson olarakta yılmazlargelmiştir. diğersoylarda gelip yerleşmişlerdir.Çöreğibüyük tekkesi aslında bir zaviyedir.Selçuklular zamanında sefere gidenler icin yoksullar için yol üstlerinde zaviyeler tekkeler bulunur zaviye görevlilerine zaviyeşin tekke görevlilerine tekkeşin denirdi bunlar genelde gönüllü çalışan din adamları idi. şikayet olursa ordan alınırdı tarikat canları burda buluşur memleket haberlerini gelenden gidenden alır ortaasyaya ve yönetime bildirirdi.

Köyün bugünkü haliyle köyde oturan aileler şöyledir İsimler Alfabetik Sıraya Göredir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri şunlardır: köydeki ailelerde kadın ve erkek eşitliği vardır. Evliliklerde zorlama yoktur. İki tarafın rızasına dayanır akraba evlilikleri çoktur. Nüfus planlamasına uyulur. Yemekleri: baklalı dolma(sarma, tarhana çorbası, fırın keşkeği, katmer, sarı burma, gömbe, tatar böreği, kurban pilav, üzüm pekmezi gibi birçok yemek. köyde eğitime 1980 yıllardan sonra önem verilmeye başlanmıştır. Dışarıya göç son yıllarda artmıştır.

Coğrafya

Tokat merkezine 16 km uzaklıktadır.Yeşilırmak köyün kenarından geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir ama yarı bir karadeniz iklimi görülür.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarım ve hayvancılığın gelişmesine önemli katkısı olan köyümüzün yetiştirdiği ziraat teknikeri Gazi POLAT'tır. Meyvecilik konusunda verimsiz topraklaravişne dikimini teşvik etmiş köyde budama ve aşılama kursları açtırarak teknik meyvecilik öğretilmiştir. Traktör ehliyet kursları açtırmış ,hayvancılığı teşvik için silaj yapımı öğretilmiş,hiç ziraatı yapılmayan şeftali ziraatı geliştirilmiş,çeşitli gece eğitimleri düzenlenerek teknik tarım metodları öğretilmiştir. Köy şartlarında konserve yapım kursları açılmıştır, arıcılık kursları düzenlenmiştir. üretimde çeşitlilik sağlanarak verimsiz topraklar köy ekonomisine kazandırılmıştır. Köyün halkı çalışkan ve hatırşinasdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Kazım ENGİN
> 2004 - Himmet SAKA
> 1999 - Ahmet DURSUN
> 1994 - Ahmet DURSUN
> 1989 - Durmuş GÜLER
> 1984 - Tahsin YILMAZ
> 1980 - Selim POLAT
> - Ali DOĞAN
> - Şükrü POLAT
> - Mehmet POLAT
> - Musa GÜNDOĞDU
> - Veli YILMAZ
> - Yakubun MEHMET
> - Sarı kahya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.

Eğitim

Köyde İlkÖğretim Okulu bulunmaktadır. Çöreğibüyük İlköğretim Okulu 0 356 244 76 51 coregibuyukioo@ttnet.net.tr

Dış bağlantılar

* Çöreği Büyük Köyü Web Sitesi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TOKAT ÇÖREĞİBÜYÜK KÖYÜ NEDİR? tokat çöreğibüyük köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 14:09:01  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]