Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ sizce ne demek,
TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
1 person did not like.
Bağlarbaşı, Pazar

Bağlarbaşı, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bölgenin en eski Türk köyüdür. Köyün adı FANNI veya FARNI iken 1965 den sonra tüm türk,ya da anlamı bilinmeyen veya yabancı özellikle Ermeni ve Rumca olan köy isimleri değiştirilmiştir.Selçuklu Akıncıları nın bu köye yerleşmesinden öncesi ise; bu köyde Rum ve Ermeni milletinden oluşan bir köydü,türkler bu köyün yanlarına ve aşağısına yerleşmeşler zamanla öbür milletler köylerini boşaltmış batıya büyük yerleşim yerlerine göç etmişlirdir.Bu milletlerin mezarlarına ve yerleşim yeri kalıntılarına rastlanılmaktadır.İsim değişikliği ile konumuna yetiştirdiği ürünlere göre değerlendirilerek o tarihlerde köy Üzüm ve Pekmez üretiminde bölgede öncü köy olarak bilinmektedir. Bu vesile ile köyün adıda BAĞLARBAŞI olarak değiştirilmiştir. Lakin Yerel de halen köyün adı FANNI olarak bilinir. Köyün tarihi çok eskidir, ancak bu yönde bilimsel bir araştırma ve Selçuklu ve Osmanlı arşivlerinden araştırma yapılmamış olup bu konu çok bakir kalmıştır. Bölge ve Köydeki tarihi kalıntılara göre Köyün yerlisi insanların kökeni Selçuklu Akıncı Türklerine dayanmakta ancak az da olsa Kafkas ve Balkanlardan göç eden Türklerden de yerleşenler olduğu bilinmektedir. Vaktiyle Selçuklulan döneminde köy PAZAR-ZİLE yolu üstünde ve yol ayrımının olduğu yerde olduğu bilinmektedır, orada bulunan tarihi selçuklu tarzındaki mezarlık ve kalıntılar bunu göstermektedir. ÇAYLAK mahallesindeki mezarlıktaki mezar kalıntılarıda Selçuklululara ait olduğu da bu köyün tarihinin çok eski olduğunu göstermektedir.ayrıca güngörmez mevkiindeki bağlarda da çok eski temel kalıntılarına rastlanmaktadır.

Kültür

Köy gelenek olarak orta anadolu bölgesinin tüm özelliklerini taşır zamanla çok fazla göç verir hala geldiği için kendine özgü gelenekler yok olmaya başlamıştır.Ama tüm bunlara rağmen Dini ve Milli değerlerine sahip güzel insanların bu duyguları dolu dolu yaşadığı büyük bir köydür. Düğün-kına gecesi ve gelin alma gibi törenler eski geleneklere göre yapıldığı için görülmeye değerdir. Düğünlerindeki şakalaşma cezaları ile sim sim, keklik,dozz dozz,yüzük gibi yöreye has oyunlar oynanır. Çok neşeli, misafirperver ve candan insanların yaşadığı bu güzel yemyeşil Anadolunun ender ovaları arasındaki Kazova ovasının merkezi yerindeki köy bağ,bahçe ve yemyeşil yaylaları, ormanları ile görülmeye değer köylerimizdendir. bat, tirit,Köye özgü keşkek,Çok çeşitli sebze yemekleri,tokat kebabı,kuzu çevirme,Bağ yaprağından dolması,sütlüleri ve baklava köyün kendine has yemekleri arasındadır.

Coğrafya

Tokat iline 35 km,Zile'ye 25, Turhal'a 25, Pazar ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, [[Türkiye'de Karadeniz İklimi olarak bilinmektedir bitki ortüsü makidir.

Nüfus

Köyün nüfusunda son yıllarda gözle gürülür bir azalış meydana gelmekte çünkü Tarım arazisi sabit ancak sürekli bölünerek küçülmükte fert başına düşen arazi azalmakta ve yanlış tarım politikalara neticesinde tarımdan özellikle sebzecikten elde edilen ürün değerlendirilemekte insanlar geçimlerini sağlayamadından iş bulabileceği yerlere özellikle de İstanbul'a göç verdiği görülmektedir.Bu konuda yetkililerin tedbir alması Tarım ürünlerinin pazarlanması noktasında ihraç edilerek veya Fabrikasyon a geçerek tedbir alınamaz mı ? Yetkili ve etkililerin bu konularda proje üreterek tedbirler alması gerekmezmi.Ama buna rağmen yine de ilçenin ve bölgenin en büyük köyükonumundadır.Bölge de tarımsal ürünlerin pazarlanabileceği veya diğer şekillerde değerlendirilebileceği fabrikalar açılamaz mı? Bu konu sadece Bağlarbaşı köyümüz için değil tüm çevre köyler içinde geçerlidir. Mesela salça ve konserve fabrikaları veya fabrikasyon Tarım ürünleri yetiştirilerek Üretilen tarım ürünleri de değerlendirilmiş olur: Bu rünlerin en bükü sorunu pazar bulmada bu pazar iç pazar ve özellikle dış pazar yani ihracata öncelik verilmeli Korgo yük uçakları ile dış ülkelere pazarlanabilir veya devletimiz bazı fakir ülkelere yardım yapmakta , iş te bu yardımları bizim bölgemizdeki tarım ürünlerini devletimiz köylüden alarak bu ülkelere ayni yardım yapabilir, Filisti'ne Afrika ülkelerine bu şekilde yardım yapılabilir hem de ürünlerimiz değerlendirilmiş ve bölge kalkınarak göç de önlenmiş olur.Bu vesileyle sayın Valimize ve diğer yetkililerimize duyurulur. köyde nazim plan yoktur.gelisigüzel evler kanala varmak üzeredir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi Sebzecilik tarla sebzeciliği ve şeker pancarıtarım hayvancılığa ve il dışındaki taşeron işler yapmaya dayalıdır.Genellikle gençler çalışmak için büyük şehirleri tercih etmektedirler.Ayrıca; yüksek gerilim hat çalışmaları ve cep telefonu verici direk işleri köylünün tarım ve hayvancılık gelirleri en büyük gelir kaynağıdır.köye sıcak döviz de girmektedir.Bölgede kendi kendine yeten ekonomisi en iyi durumda olan köydür Civar köyler de bu köy borçlarına en sadık ve en garanti köy olarak tanınır çünkü hiç bir şekilde icra olayı borç ödememeden dolayı hiç bir resmi kayda geçmiş olay zuhur etmemiştir.İl ve ilçe esnafı bu köy halkına kefilsiz vadeli mal vermek için yarışırlar.

Muhtarlık

2009 yilinda yapılan muhtarlık seçimini ALİ SOLUKEL kazanmıştır.Köylü yeni muhtardan çok şey beklemektedir. Özellikle ve Öncelikle köy içme suyunun çoğaltılması -Kanal üstü ve köy içindeki bahçe ve arazinin sulanabilmesi sorununun çözümü için gölet yapılması Dere yatağının her iki tarafındaki yolun onarılarak asfatlanması gibi hizmetleri acil ve hedef olarak yapılması gereken işler olarak beklemektedir. Ayrıca Köy tüzel kişiliğini güçlendirilmesi gerekmektedir,Bunun içinde köylünün Muhtar ve İhtiyar heyeti Azalarını desteklemeleri kaynakların verimli kullanılması köylünün ikna edilmesi ayrıca devlet büyüklerinden Siyasi ve diğer Mülki devlet yöneticilerinden yardım alınması,köylünün bir ve birlik olması gerekmektedir..

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlarımız şöyledir:

> 1983 - Şakir TAŞTAN
> - Veyis SEZGİN
> 1988 - Fahrettin GİDER
> 1994 - Şakir TAŞTAN
> 1999 - Sebahattin Sürer
> 2004 - sebahattin sürer
> - ALİ SOLUKEL

Altyapı bilgileri

Köyde İLKÖĞRETİM okulu vardır. Kız ve erkek öğrencileri devam etmektedir. Okul çok başarılı öğrenciler mezun vermektedir.Köyün içme suyu şebekesi vardır. eskiden kapaklı yaylasındaki tarihi su köye akmakta idi. KÖYÜN KANAL ÜSTÜNDE KALAN ARAZİSİ DE SULANIYORDU.Suyun çoğalmasiçin KAPAKLI denilen su havzası hasar görünce büyük su kaybı oldu.şimdi ise , su toplama havzaları olmadığı için şebekelerden özellikle yazın sular çok azalmaktadır dolayısıyla yetersiz kalmaktadır.Kışın ise sular çoğalmaktadır ancak boşa akmaktadır.KANALİZASYON köyün ortasından yerin altından beton borularla dere yatağına akmaktadır.Zamanla bu beton borular yetersiz kalmakta bazıları direk kendileri kanal açarak borularla dereye akıtmakta bu durum da sağlık sorunlarına yol açabilir durumdudır Bu konuda köylü ve muhtar birlikte bir çözüm üreterek konuyu çözeceğine inaılmaktadır.2000' i aşkın nüfuslü köydePTT şubesi yoktur. Faturalar bakkaldükkanı tarafandan Ptt adına tahsil edilmektedir.Müteveffa Eski Muhtar Veyis SEZGİN öncülüğünde yaptırılan Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. ancak uzun zamandır sağlık memuru yoktur ama ebe bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan asfalt yol ve elektrik ve sabit teleffon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TOKAT PAZAR BAĞLARBAŞI KÖYÜ NEDİR? tokat pazar bağlarbaşı köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 07:09:38  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]