Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
4 person liked.
0 person did not like.
Ortaköy, Araklı

Ortaköy, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür. Kuzey doğusunda Yeşilce köyü, kuzeyinde Taşönü köyü, batısında Yanbolu deresi ile çevrilidir.

Tarihi

Köyün eski ismi Ganzi olup o yıllarda ismi Gağura olan Yeşilce köyüne bağlı bir mahalleydi. Daha sonra Yeşilce'den ayrılıp Ortaköy ismiyle köy statüsüne kavuşmuştur. Ortaköy ismi köyün coğrafi konum itibarıyla orta bir yerde olmasından kaynaklanmaktadır.

Köy, Okul ve Caminin de bulundugu Orta Mahalle, Sırt Mahalle, Hacıahmetler Mahallesi ve Dere Mahallesi olmak üzere dört mahalleden oluşmaktadır.

* Yayla:

Kadenizde oldukca yaygın olan yaylacılık geleneği köyümüz için de geçerlidir. Yayla olarak ise Rumlardan kalma Santa Harabeleri’nin İşhanlı mahallesi kullanılmaktadir. 1923 mübadelesiyle boşaltılan Santa, tarihi öneme de sahiptir. Son zamanlarda turizme açılması da düşünülmektedir.

Ayrıca otlaklardan daha iyi yararlanmak için İshanlı’nın 4-5 km yakınında üç yerleşim birimi daha oluşturulmuştur. Bunlar Yirmakyayla, Lenda ve Kilisesırtı denilen küçük yerleşim birimleridir. Bu sayede hayvancılığın yoğun olduğu dönemlerde mevcut otlakların daha verimli kullanılması sağlanmıştır. Günümüzde ise yayla genellikle nostalji boyutuyla bir işleve sahiptir. Sonradan inşa edilen bu yerleşim birimlerindeki kelif denilen tek katlı ve üstleri çam ağaclarından yapılan hardama ile kapatılan evler tipik yayla evleridir. Daha sonraki yıllarda ise gerek altyapının gerekse insanların maddi kaynaklarının gelişmesiyle beton evler tercih edilmekte ve klasik yayla mimarisi yok olmaktadır.

* Akrabalar :

Köyde irili ufaklı birçok akraba bulunmaktadır. Bunları alfabetik olarak yeni ve eski söyleniş şekilleriyle aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Akgök, Altıntaş, Aydın, Aydoğdu, Babacan, Bakırtaş, Bulut/Erdem, Derya, Doğru, Gümüştaş, Gürcan/Yılmaz, Keskin, Koç, Şahintaş, Öztoprak, Özbakır

Ayrıca topcu Yusuf, fodi Mehmet, kel Temel, tulum Ali, topuz Osman, tilki Yusuf gibi ilginç lakaplar da mevcuttur.

Kültür

* Eğitim: İstatistik bilgiler mevcut olmamakla birlikte giderek artan bir bilinçle eğitime önem verildiği gözlemmektedir. Mühendislik, mimarlık, tıp, bankacılık, ziraat, eğitim gibi hemen hemen her alanda yüksek okul mezunu vasıflı kişiler mevcuttur.
* Gelenek/görenek:
* Atasözleri/Özdeyişler: Ekmek elden su gölden, kaşık göneşereden. Attan inip eşeğe binmek. Kardeş kardeş iken minzi paralandır. Gün doğmadan neler doğar. Ne kadar yüksek dağ olsa bir kenarı yol olur. Akıllı adamın çarığını köpek çalmaz. Göt ıslanmadan balık tutulmaz. Ölüsü olan birgün delisi olan hergün ağlar. Acı patlıcanı kirağı çalmaz. Alışmış kudurmuştan beterdir. Sokma akıl yedi adım gider, sıçan deliğe girmez kudalı da peşinde.
* Yöresel dil: eza, peşko, peşkir, ğaşli, gügüm, merek, minzi, direni, zuluf, çömber, zibil, pisük, kenef, gaful, kemre, fuşki, kopca, kudal, puar, iltimas, madurga, muncur, temcit, kaban, gudal, galandar.
* Yemekler: Kuymak, kaymakli kuymak, Hamsi Tava, lapa, ğuliya, sulu lağana, zumur, sırgan yemeği, tirma, malez, pazi kavurmasi, gavut, ğoliva, kesme makarna, mısır çorbası, hamsiguşi, ziliktar, ekmek makarnası, kabak felisi, minzilan yağ, turşu kavurması, fasülye kızartması.

Coğrafya

Trabzon iline 38 km, Araklı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

60’li yılların ortalarında başlayan ve giderek ivmesi artan göç nedeniyle nüfus sürekli azalmaktadır. Göç genellikle Avrupa'ya, metropollere, fakat bazan da köye hiç de uzak olmayan Araklı ya da Trabzon gibi yerleşim birimlerine olmaktadır.

Ekonomi

Gelir getirici olarak fındık ve az miktarda da çay üretimi yapılmaktadır. Aileler kendi gereksinimlerini karşılamak için sebze ve meyve de üretmektedirler. Hayvancılık ise yok denecek kadar azdır.

Ayrıca değişik dallarda esnaf ve memur olarak çalışan aile bireyleri de mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - 200? Ahmet ÖZBAKIR
> 1999 - 2004 Hakki ÖZBAKIR
> 1994 - 1999 Necati DERYA
> 1989 - 1994 Ahmet ERDEM
> 1984 - 1989 Hasan GÜRCAN
> 1977 - 1984 Hakkı ÖZBAKIR
> 1973 - 1977 Mustafa KESKİN
> 1969 - 1973 Yusuf DERYA
> 1965 - 1969 Muhammet AYDIN
> 1961 - 1965 Ahmet ŞAHİNTAŞ
> 1958 - 1961 Osman BABACAN

Dernekler

=OR-DA-BİR=

Başta Almanya olmak üzere yurtdışında yaşayan Ortaköylüler tarafından 1997 yılında „Ortaköy Yurtdışı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Birliği“ adı altında kurulmuştur. Öncelikli çalışmaları köyün ihtiyaçlı kişi ve ailelerine maddi yardım yapmak ve köyün altyapısının iyileştirilmesi yönünde olmuştur.

Ayrıca Ortaköylü çocukların da eğitim gördüğü Yeşilce İlköğretim Okulunun modernize edilmesinde gerek maddi gerekse eşgüdüm bağlamında katkılar sunulmuştur.

=Araklı-Ortaköy Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği=

Türkiyede en fazla Ortaköy kökenli insanın yaşadığı İstanbulda 2008 yılında öncelikle gençlerin çabalarıyla kurulmuştur. Kısa adı henüz yoktur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ögrenci azlığı nedeniyle kullanılmamakta, alternatif olarak Yeşilce İlköğretim Okuluna taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. İlköğretim sonrası eğitim ise Araklı ya da Trabzon'da mevcut düz lise ve çeşitli meslek liseleri sayesinde alınmaktadır.

Bir tanesi orta mahallede yontma taştan yapılmış, diğeri de haciahmetler mahallesinde betonarme olmak üzere iki adet cami bulunmaktadır. Köyün işlevsel içme suyu şebekesi yoktur. Sağlıklı içme su sorununun, Ortaköy’ün de yararlanacağı “Arsin Işıklı-başdurak Grup İçmesuyu Projesi” kapsamında çözüme kavuşturulacağı ümit edilmektedir.

Dağınık yerleşim ve coğrafi yapı nedeniyle kanalizasyon şebekesi de mevcut değildir.

Köye ulaşım Araklı’dan Yeşilce köyü üzerinden ya da Yanbolu yolu üzerinden yapılmaktadır. Köy yolu yöresel iklim koşullarına uygun olarak beton zeminle kaplanmıştır. Diğer yandan köyün uluslararası bir havaliman olan Trabzon Havalimanına uzaklığı sadece 27km olup, bu durum da gurbetteki hemşehrilerimiz için bir avantaj teşkil etmektedir. İç hatlarda da değişik havayolu şirketlerince hergün direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Köyde sabit telefon ve elektrik mevcuttur.

Dış bağlantılar

* Elektronik posta haberleşme ağı
* Ortaköy Haritada
* Yerelnet
* Resim galerisi
* Araklı-Ortaköy Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRABZON ARAKLI ORTAKÖY KÖYÜ NEDİR? trabzon araklı ortaköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 21:25:39  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]