Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Yavuzköy, Çarşıbaşı

Yavuzköy, Trabzon ilinin Çarşıbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yavuz Köyü’nün hangi yıllarda kurulduğuna dair kesin kaynaklara rastlanmamıştır. Ancak köyde canlı tarih diye tanınan Süleyman Kocaman’ın anlattıklarına göre, köyün 1050 yıllarında kurulduğu sanılmaktadır. Sonradan adını Trabzon’da görev yapan Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim’den alan Yavuz Köyü’nün ilk adının Saveriksa olduğu ve Rumlar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet, Trabzon’u fethetmiş ancak bugün Akçakale denilen yerdeki kaleyi uzun süre ele geçirememiştir. Fatih, ancak uzun yıllar sonra bu kaleyi düşürebilmiş ve Yavuz Köyü’ne girilebilmiştir. Köydeki eski Türkçe kaynaklara bakılırsa Türklerin bu köye 1700'lü yılların başında geldiği tahmin edilmektedir. Köye ilk gelen sülalenin Kalyoncuoğulları olduğu düşünülmektedir. En köklü sülale ise Kocaman Oğulları'dır.

Kültür

İnsanları sevecen, zeki, ahlaklı, yakışıklı ve güzeldır. Analitik düşünen, çalışkan, dürüst ve sporu, özellikle futbolu ve voleybol ve basketbolu çok seven Yavuz Köyü halkı, tüm ekonomik ve coğrafi zorluklara rağmen Türk ve dünya tarihine geçmiş bir çok insan yetiştirmişlerdir. Kocaman Oğulları, köyün en eğitimli ve kültürlü sülalesi olup hemen hemen hepsi üniversite mezunudur.

Düğünlerde kemençe çalınıp horon oynanır. Her yıl Temmuz ayında Kaldırım Yaylası şenlikleri yapılır ve bu şenliklerde bolca kemençe ile horon vardır . Köyün gençleri askere törenle uğurlanır. Halkın bir kısmı yazın yaylalara çıkarak burada hem hayvancılık yapar hem de serin ve temiz hava ile iç içe yaşar. İlkbaharda ekinler ekilirken ve sonbaharda biçilirken işler genelikle imece üsulu ile yapılır.Bu esnada toplanan köylüler genellikle canlı ya da banttan kemençe havaları dinleyerek işlerini yaparlar.

En ünlü yemeği, çok leziz ve sağlığa faydalı olan kara lahana çorbasıdır. Kara ateşte pişirilen mısır ekmeği de çok leziz ve ünlüdür. Ayrıca taze ve kuru fasulye yemekleri,tereyağında patates tava, ayranlı mısır çorbası, ısırgan yemeği, kara lahana sarması da köyün yemeklerindendir. Köyde yetiştirilen ineklerden elde edilen tereyağı da çok ünlüdür ve Vakfıkebir tereyağı olarak ün yapmıştır. Ayrıca sütü, ayranı ve yoğurdu da çok lezzetli ve ünlüdür.

Köyün Kıran mahallesi olarak geçen kısmında, Kayık Taş denilen büyük bir kaya bulunmaktadır. Bu kaya, ismini, üzerinde bulunan zincir izlerinden almıştır. Eski çağlarda buraya kayık ve yelkenli gemi vs. bağlanıldığı düşünülmektedir. Burada yapılan kazılarda ev olduğu anlaşılan kalıntılar bulunmuştur. Ayrıca bu kalıntılar, ölen kişilerin kendi evlerine gömüldüğünü ortaya koymaktadır. Köy hudutları içinde bulunan adı Gâvur İskelesi olan çok eski bir yapı verdır. Bu yapı, kayalıkların, günümüz şartlarında bile ulaşılması çok zor olan kısmında oyulmuş mağaralardır. Efsanelere göre bu mağaralar içinde çeşitli hazineler olduğu rivayet edilmektedir. Yalnız buraya ulaşmaya çalışanların geri dönemediği söylendiğinden günümüzde hiç kimse buraya ulaşmaya çalışmamaktadır. Hazinenin alınması halinde değişik doğa olayları olacağı hakkında efsaneler de vardır. Hangi tarihte ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektir. Buranın eski çağlarda liman kent olduğu sanılmaktadır...

Coğrafya

Trabzon ilinin 48 km. batısında, Çarşıbaşı ilçesinin 16 km.güneyindedir.

Köyde genellikle fındık, mısır, patates ve fasulye yetiştirilir. Ayrıca kara lahana, pazı, bezelye de yetiştirilmektedir. Bunun yanısıra karayemiş, elma, armut, kiraz, kayısı, dut, siyah ve beyaz üzüm, ceviz, incir, kestane, şeftali, ayva ve erik gibi meyveler de yetiştirilmektedir.

Köy, birçok bitki ve ağaç türünü barındırmaktadır. Bu nedenle çok çeşitli ve önemli bir florası mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yani 4 mevsim de yağışlıdır.Kışın kar, ilk ve sonbaharda yoğun olmak üzere diğer mevsimlerde de yağmur yağmaktadır. Yaz aylarında en fazla 20 günde bir yağmur alır.Bu nedenle çok yeşil bir bitki örtüsü mevcut olup çok da çeşitli bitkileri barındırmaktadır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ile beraber köy insanlarının inşaat sektöründe çalışmasına dayalıdır.Tarım ürünü olarak en fazla mısır ve fındık ekilir.Ayrıca fasulye ve patates de insanların geçimine katkı sağlamaktadır.Hayvan olarak inek ve koyun beslenmektedir.Bunların dışında yüksekokul ve üniversite okuyup profesyonel mesleklerde çalışan insan sayısı son yıllarda hızla artmaktadır.Bu yüzden köy son yıllarda dışarıya oldukça fazla göç vermektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Osman Kocaman
> 1999 - İbrahim Aydın
> 1994 - İbrahim Aydın
> 1989 - Mustafa Kocaman
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde 2 adet İlköğretim Okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT acentesi vardır.Tam otomatik telefon şebekesi ile dünyaya entegredir. Sağlık ocağı vardır .Köye ulaşımı sağlayan yolun büyük bir kısmı asfalt olup köyde elektrik vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet.
* Yavuzköy

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRABZON ÇARŞIBAŞI YAVUZKÖY KÖYÜ NEDİR? trabzon çarşıbaşı yavuzköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 13:23:04  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]