Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ sizce ne demek,
TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Eğridere, Çaykara

Eğridere, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir köydür.

Egridereköyü ve Tarihi Eğridere köyü Ilçenin güneyinde ilçe merkezine 4 km uzakliktadir. Kuzeyinde ilçe merkezi ve Kadahor mahallesi,güneyinde Çambasi köyü ve Marasli mezralari,doğusunda Taşören köyü İşıklıköyü Yükselen mahallesi,batısında Maraşlı köyü bulunmaktadır.Eğridere köyü engebeli bir arazi üzerine kurulmuş ve geniş bir araziye sahiptir.Sekiz mahalleden oluşmuştur.Yayla olarak kullanilan Cahmut yaylasi yeni Ismı adını almıştır. Köyün güneyinde yer almaktadir.Köy arazisi Mezireler ve yayala topraklarıyla ilçe merkezinden yaylaya kadar bir bütünlük arz etmektedir.

Eğridere köyünün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Köyün eski ismi'tir.Köy

ısımlerinin Türkçelestirilmesi sirasinda köyün doğusundan akan kurt deresının kivrimli oluşundan köye Eğridere ısmi verilmiştir.

Köyün yerleşim yeri olarak seçilmesi ilk kez Baltacilioğullari, Pasalıoğullari,Niyazoğullari,Beşiroğulları,Bozoğullari,Gurnaoğullari ve Anadolu'dan gelen diğer aileler tarafindan olmuştur.

Köyümüzün 8 Mahallesi bulunmaktadır.

Mahallelerimiz :

Çamicivarı mahallesi, - Serinsu mahallesi, - Dere mahallesi, - Işıklı mahallesi, - Ayvalık mahallesi, - Ovacık mahallesi, - Şirin mahalle, - Kaban mahalle, - Fındıklı mahalle,

Köyümüzde her mevkinin eskiden beri kullanılan isimleri vardır.:

Örneğin; Marduraç, Kusbiliyos, Gurgulina, Şahtorman, Kaban, Boro, Kondarkambo, Kastan, Okseyes, Hacaliklersi, Kırma, Bekirorman, Pirvana, Niyaziyoraş, Kodakaban, Sarboliso, Kamenoraş, Siron, Likoraş…bunlardan bazılarıdır.

Eğridere köyünün Mezireleri Köyden yukardadır. Bütün Mezirelere yol bağlantıları vardır.

Köyün en güneyinde bulunan şirin mahalleden sonra Mezireler başlamaktadır. Belli başlı mezireler; İspentam, Kukulasuyu, Kalusa, Kadohor, Tsaluka, Oksodi, Harcan, Zardabatsiha’dır. Mezirelerin en güneyinde köyün mera orman arazisi olan Mangan Korusu bulunmaktadır. Köy arazisinin en güneyinde ise Kurtdağı yaylası bulunmaktadır.

Mezireler :

İspentam, Kukulasuyu, Kadahor, Kalusa, Tsaluka, Harcan, Oksodi, Zardabatsıha

Yaylamız: Cahmut yaylası 2003 yılına kadar bu ad ilen tanınmıştır. 2003 yılından itibaren yayla şenliklerinin yaylamızın üstündeki da Kurtdağı tepesi'nde yapıldığı için köy idare heyeti uygun gördüğü için yaylamızın adını olarak değiştirilmiştir. Köy'deki Asırlık Çeşme <<< Resmi büyük görmek için tıklayınız <<<

Köyün merkezin Vakiflar Bölge Müdürlügü tarafindan koruma altina alinan oyma sanati Çesme bulunmaktadir.

Hane sayısı: 320'dir. Eğridere köyü iki değisik dönemde göç vermiştir.Bir bölümü Bayburt,bir bölümü de Erzincan ve Çayırlı ilçelerine yerleşmişlerdir.Bu göçler iskan yoluyla yapilmiştir.Arazinin yetersizliği ve geçim imkânlarinin zorluğu nedeniyle halkin bir bölümü kendi imkânlariyla yurdun çesitli yörelerine göç edip hayatlarini devam ettirmeye çalismaktadir.Köy nüfusu doğal olarak yaz döneminde tatil sebebiyle kalabaliklasir.Aileler arasinda yardimlaşma ve dayanişma ileri düzeydedir.Kan davasi güdülmemektedir.Köy halki gün geçtikçe sosyal yapisini geliştirmektedir.Köyün merkezinde Vakiflar Bölge Müdürlüğü tarafindan koruma altina alınan oyma sanati çesme bulunmaktadir.

Köye sosyal hizmetler 1960 yılından sonra gelmeye başlamiştir.Hizmetler Devlet-vatandaş işbirliği ile yapilmiştir.Hizmetlerin İlki köye yolun yapilişi gelmektedir.Devaminda mahallelerin ve yayla yolunun yapılmasi, 02.11.1975 tarihinde köye elektriğin gelmesi,köy yollarinin betonlanmasi,telefonun gelmesi,Köy Odasi,Sağlik evi ve İmam Lojmanindan oluşan binanin yapilmasi,köy yolunu yaylaya bağlayan dere üzerindeki köprünün yapilmasi,Fındıklımahallesine köyün ikinci elektrik trafosunun yapilmasi gibi hizmetler gelmektedir.Ayrica köyün iki ilkokulu vebeş camisi bulunmaktadir.

Halkin geçim kaynaği gurbettir.Köylü 1965 yılına kadar geçimini Kalaycilik,Hizarcilik, İnsaat ustaligi ve ameleligi gibi islerden sağlamaktaydi. Bu yıldan sonra önceliği yaklasik olarak her evden bir kisinin yurt dışına gitmesi almistir. Bu da köyün ekonomisine büyük katkida bulunmustur.Köyde yaşayan halk arazisi yetersiz olmasina rağmen geçimini sağlayabilmek için Misir,Çay,Fındık,Seracilik,Cayırcılık, Büyük ve Küçükbaş Hayvancilik gibi işlerle uğraşmaktadir.

Eğridere köyünde okuma yazma orani % 95'in üzerindedir.Köyde ilk ilkokul 1948 yılında açilmiştir.Fındıklı mahallesinde Cumhuriyet ilkokulu 1972 tarihinde ikinci okul olarak hizmete girmiştir.Bugün itibariyle tek ilkokul hizmet vermektedir.

Eğridere köyü ilkokulundan mezun olan bakan ve milletvekili görevinde bulunanlari yazmadan geçmeyelim.

1973-1977 döneminde milletvekili ve dönemin en genç Adalet Bakanı Ismail MÜFTÜOĞLU okulun 34 nolu öğrencisi,1983 seçimlerinde Trabzon milletvekili emekli Binbaşi Mehmet KARA okulun 6 nolu öğrencisiydi.Köyün dört adet camisi bulunmakta ve camilerin her biri tamamen mahalle ve köy sakinlerinin yardimlariyla yapilmiştir.Kur-an Kursu binasi bulunmakta fakat öğrencisizlik nedeniyle kapalidir.Yine bugün itibariyle kamu görevlisi olarak köyde 1 ögretmen ve dört imam-hatip bulunmaktadir.

Eğridere köyünde yasayan eski din adamlarini kisaca söyle siralayabiliriz.

Niyazoğlu efendi,Suba efendi Seyh Sadoğlu Mustafa efendi,Ğurnaoğlu Hafiz Mustafa efendi ve Çataloğlu Mustafa efendi.Ali Çatal oğlu Hafız Yusuf Çatal, Karahasanoğlu, Müftümüz Hafız İsmail Kaymak,Sürmenelioğlu, H.Hafız Dursun Ali Sürmenelioğlu,

1973-1977 dönemi milletvekili ve Adalet Bakani Ismail MÜFTÜOGLU ve 1983 dönemi Trabzon milletvekili Mehmet KARA köyün meclise gönderdiği sımalardandir. Mustafa YILDIZ köyün ilk Kaymakami,Prof.Dr.Necati AGIRALIOĞLU köyün ilk profesörü, Dr Fatih NIYAZOĞLU köyün ilk Il Sağlık Müdürü olarak sıralanabilir.Bunun yaninda çok sayida kamu görevlisi ve üniversite ögrencisiyle Eğridere köyünün eğitime ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

Köyün Gurbet dağılımından köylüler Türkiye ve Avrupa'da Köy dernekleride bulunmaktadır. Eğridereköylüler dayanışma ve yardımlaşmada bir birlerine tutumludur. Dernekler faliyetlerini Köy heyeti denetimiyle yapılmaktadır.

Köy halki dini inançlarina bagli örf,adet,gelenek ve göreneklerine bağlidir.Aile ve toplum ilişkileri ileri düzeydedir.Evlilikler genelde görücü usulde olur.Akraba evliliklerine fazla rastlanmamaktadir.

Ayrica Eğridere köyü Spora da yatkinliğini ispat etmiştir.Bugüne kadar değisik tarihlerde düzenlenen Çaykara Kaymakamlık Kupasi turnuvalarından sampiyonluğu bulunmaktadir.Son şampiyonluğu 2006 yılı Çaykara İlçemizde en fazla şampiyonluğu bulunan tek Köyümüz'dür.

Köy takımımız Son şampiyonluğu 2006'dır.

Köyün Resmi Web Sitesi

http://www.egriderekoyu.net

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün Dernekleri

Eğridereköyü Güzellestirme ve Kalkintirma Dernegi,- Eğridereköyü Avrupa Yardim Derneği Almanya,- Eğridereköyü Güzellestirme ve Yardimlasma Dernegi Istanbul,

Mahalleleri

- Çamicivarı mahallesi, - Serinsu mahallesi, - Dere mahallesi, - Işıklı mahallesi, - Ayvalık mahallesi, - Ovacık mahallesi, - Şirin mahalle, - Kaban mahalle, - Fındıklı mahalle,

Asirlik Cesmesi

Köyün Merkezindedir.

Yaylasi Yaylasının eski adı: Cahmut yeni ısmını yayylasının üstünde yapılan kurtdağı yayla şenliklerinden dolayı Kurtdağı Yaylası olarak değiştirilmiştir. Kurtdagi Yaylasi

Kurtdagi Yayla Senlikleri

Kurtdagi yaylasi Likorosta yapilir. Agustos Ayinin ilk Pazari yapilir

Coğrafya

Trabzon iline 78 km, Çaykara ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Recep Yıldız
> 2004 - Recep Yıldız
> 1999 - Halil Kaymak
> 1994 - Halil Kaymak
> 1989 - Mehmet Yildiz
> 1984 - Mehmet Hulisi Çokluk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim Okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesibir kısmı yapılmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRABZON ÇAYKARA EĞRİDERE KÖYÜ NEDİR? trabzon çaykara eğridere köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 08:02:28  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]