Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ sizce ne demek,
TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Şahinkaya, Çaykara

Şahinkaya, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

13. ve 14. yüzyıllarda Akkoyunluların Vartan’daki Ermenileri Erzurum tarafına sürgün etmelerinden sonra, bugünkü Vartan Yaylasının aşağısındaki Vartan Köyüne yerleştikleri söylenir. Dolayısıyla Şurluların Vartanlılar olduğu hakkında bazı söylentiler varsa da belgelere dayalı bir bilgi henüz bulunamamıştır. Ancak, Her üç köydeki bazı ailelerin soy kütüklerinin bu yerebağlanması dikkate alınacak olursa, söylentilerin doğru olduğuna kanaat getirebiliriz. 1505 senesine ait Osmanlı Tahrir Defterlerinde, Sero adıyla verilen, diğer adı Paçan olan köy, bugünkü Şur, Şinek, Paçan, Anoso, Harheş köylerini kapsayan bir köydü. Daha sonraki Tahrir Defterlerinde Sero diye anılan bu köy, "Paçan, Şinek, Anoso, Harheş, Şur" adlarıyla 6 ayrı köy halinde yeniden yapılandırılmıştır. 1705 yılında padişah fermanıyla Gürcistan’daki Anakalesi’ne sürgün edildiği sanılan Of'un 7 köyü içinde Şur köyü de vardır. Sürgün edilen 1000 hanelik "Surajin kafilesi" içinde Şurluların olduğu, Osmanlı Şeriye Sicillerinde yer almaktadır. Şur köyünün yönetiminde herkesçe bilinen otoriter bir özellik vardı. Çevre köyler tarafından "Şur Zakkonu" olarak adlandırılan bu yönetim, Çaykara Tarihine de "Şur Kanunları" olarak geçmiştir. Bu yönetimde kesin kurallar vardı. Suç işleyenlerin cezalarını, köy yönetimi veya köyün ileri gelenleri verirdi. Yürürlükte olan yasalar köy yasalarıydı. Şahinkaya köyünün ilk adı Paçan idi. Daha sonraları Şur ve 1964 yılından itibaren de Şahinkaya olarak kayıtlara geçti. 1915 yılında İttihat ve Terakki yönetiminde Başkumandan Vekili Enver Paşa, Osmanlı topraklarındaki Türkçe olmayan yer adlarının Türkçeleştirilmesi amacıyla bir ferman yayımladı.. Bu fermanla, Trabzon Valiliğinin verdiği yer adlarını Türkçeleştirme ile ilgili cevapta, Sero köyünün adı "Akarca" olarak bildirildi. Fakat bu isim Başbakanlıkça benimsenmedi ve köyün adı yine Şur olarak kaldı. 1964 yılında yer adlarını Türkçeleştirme yasası gereğince köyün adı, batısında bulunan şahin görünümündeki kayalıklardan esinlenilerek Şahinkaya olarak belirlendi.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

KORGOT ÇORBASI;, FASÜLYE TURŞUSU KAVURMASI;, BEZİRGAN AŞI;, SUMUR;, HAŞİL;, KARA LAHANA ÇORBASI;, FELİ;, KUYMAK; (Mısır unu ve kaymakla yapılanının yanısıra peynirle yapılanı da vardır. Aynı zaman sade mısır unu tereyağı ile mısır ununun kavrularak yapılan kavrottokuymağı da vardır., LAHANA SARMASI;, MUHLAMA;, KABAK TATLISI;PAZI KAVURMASI;

Plekide yapılan Mısır Ekmeğini, Köy ekmeğini de unutmamak lazım

--Sen Bir Dünyasın Yaşanılacak.......? 10:50, 11 Mayıs 2009

Coğrafya

Trabzon iline 77 km, Çaykara ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Adil Ayal
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol beton veya toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Notlar

Dış bağlantılar

* Trabzon Çaykara tarihi
* Yerelnet

gezilip görülecek güzel bir turizm yeri

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRABZON ÇAYKARA ŞAHİNKAYA KÖYÜ NEDİR? trabzon çaykara şahinkaya köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 01:41:18  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]