Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRANSİSTÖR TRANSİSTÖR terimi Seu Kuyt
tarafından 6.7.2005 tarihinde eklendi
TRANSİSTÖR sizce ne demek,
TRANSİSTÖR size neyi çağrıştırıyor?
"TRANSİSTÖR" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayBİSCOTEK Offline
BİSCOTEK
Bay, 65
Kahramanmaraş
0 person liked.
0 person did not like.
Bir eilektronik parça ama,kullandığımız bilgisayardan aklımıza gelebilecek tüm radyo,tv,DVD,VCD,daha binlercesi,Transistörün temelinde de küçücük bir kum parçası silisyum,aslında insanlar için bunları düşünmek iyi analiz etmek ve güzeli keşfetmeye çalışmak sence en güzeli (6.1.2007 19:35)
(bakınız: insan, güzel, bilgi, arda, insanlar, düşünmek, aslı, bilgisayar, emel, alışmak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKod adı Yeşil Offline
Kod adı Yeşil
Bay, 29
İzmir
Transistör,kondansatör,tristör,röle,bilmem ne!
Az mı uğraşmadık bu meretlerle. :)
(3.12.2006 13:07)
(bakınız: dans, kondansatör, meret)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymertkan_85 Offline
mertkan_85
Bay, 32
Tokat
anot katot beyz transistörün uçları :))) (29.5.2006 10:20)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayyollardagezer Offline
yollardagezer
Bay, 97
İstanbul
twisted transistörleri de vardır, KORN söyler, rapciler playback yapar. klibi güzel ama o konuşmalar araya girmese de şarkıyı dinleyebilsekk... (22.2.2006 00:17)
(bakınız: güzel, söyle, korn)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay-SİTE.. Offline
-SİTENİN EFENDİSİ..-P
Bay, 37
Aydın
EN DOGRUSU BU :)))
Transistörler
Küçük bir elektronik aygıttır. Elektronik sinyalleri kuvvetlendirmek için kullanılan, zıt yöndeki bir iletkenlik bölgesiyle ayrılmış, belirli iki iletkenlik bölgesinden oluşan, yarı iletkenden yapılmış bileşen. (Transistör sözcüğü günlük yaşamda çoğunlukla jonksiyonlu transistör ile eş anlamlı olarak kullanılır.)

Termoiyonik lamba yada kısaca lamba denen elektron tüpünün yerini alan transistörler çok daha küçük, uzun ömürlü ve daha ucuzdur. Transistör, elektronik çağını başlatan en önemli buluştur. Transistör 1948'de geliştirilen ABD'li mühendisler John Bordeen (1908) , Walter H. Brattion (1902-1987) ve William B. Shockley (1910-1989) bu buluşları nedeniyle Nobel Fizik ödülünü paylaşmışlardır.

Transistör silisyum ve germanyum gibi yarıiletken bir maddeden yapılır. Transistörler elektronik sanayisinde, örneğin televizyon alıcılarının, hi-fi ses sistemlerinin, işitme aygıtlarının ve daha önemlisi bilgisayarların yapısında kullanılır. Bugün tekil transistörlerin yerini tümleşik devreler almaktadır. Tümleşik devrelerde chip yada yonga denen çok küçük ve ince yarıiletken madde diliminin üzerinde oluşturulmuş, binlerce transistör ve başka elektronik devre elemanları bulunur.

Transistör nasıl çalışır

İster bir anahtar, ister bir yükseltici, isterse de bir üreteç işlevi görsün, bütün transistörler elektrik direncinin değişmesine dayalı olarak çalışır. Transistörün collector (toplayıcı) , base (taban) ve emiter (yayıcı) olarak üç bağlantısı (katmanı) vardır. Base akımı olamadığında collector ile emiter arasındaki direnç o kadar yüksektir ki bu iki bağlantı arasında hemen hemen hiçbir akım geçemez. Ama base bağlantısında küçük bir akım aktarıldığında collector ile emiter arasındaki dirençte çok büyük azalma olur. Dolayısıyla emiter ile collector arasından akım geçebilir. Böylece transistör küçük bir akımın yardımıyla büyük bir akımı denetleyebilir. Transistör bir anahtar olarak kullanıldığı zaman, base bağlantısına küçük bir akım verildiğinde güçlü bir elektrik akımının devresini tamamlamasına izin verir. Bir yükseltici yada bir üreteç olarak kullanıldığı zaman zayıf bir sinyali güçlendirir. Zayıf sinyal küçük bir elektrik akımı biçiminde base'e uygulanır. Bu, collector'den emiter'e büyük bir akımın geçmesine izin verir. Böylece güçlü bir sinyal üretilmiş olur.
(28.11.2005 12:41)
(bakınız: zaman, büyü, bugün, anlam, yaşam, neden, bilgi, esin, ömür, ilim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayalisel Offline
alisel
x
Transistor elektirikle ilgili
'alisel'
(27.11.2005 17:11)
(bakınız: lise, ilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRANSİSTÖR NEDİR? transistör ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 05:58:14  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]