Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TRUVA TRUVA terimi concueror
tarafından 15.5.2004 tarihinde eklendi
TRUVA sizce ne demek,
TRUVA size neyi çağrıştırıyor?
"TRUVA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayM E L Â N K .. Offline
M E L Â N K O L İ K
Bay, 38
0 person liked.
0 person did not like.
canakkalede antik şehir (1.8.2009 10:06)
(bakınız: şehir, nakka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay15 Ağustos 2.. Offline
15 Ağustos 2005 Pazartesi...
Bay, 40
Çanakkale
Gelin buyrun... (15.2.2008 11:08)
(bakınız: gelin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay15 Ağustos 2.. Offline
15 Ağustos 2005 Pazartesi...
Bay, 40
Çanakkale
ÇANAKKALE..... (15.2.2008 11:07)
(bakınız: çanakkale, nakka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymetalistgirl Offline
metalistgirl
x
ya ben truva nedir die arıyom sizin sorduğunuz soruya bak yaa (9.10.2006 18:00)
(bakınız: nedir, soru, ordu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayprettydaisy Offline
prettydaisy
x
salaklar insan atın içine bakar...
sizin yüzünüzden bi sürü insan ölmüştür be.....
(30.8.2006 11:12)
(bakınız: insan, salak, için, sürü, çine)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayprens hektor Offline
prens hektor
x
herşey (23.1.2006 18:48)
(bakınız: herşey)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayEINSHOWER Offline
EINSHOWER
x
Hollywood'a dikkat edin asla ve asla filmlerinde Türk adını ağzına bile almazlar...Filmlerinde kesinlikle ve kesinlikle savaşlardan,kahramanlıklardan ve tarihi olaylardan geçilmeyen Türk tarihini asla konu yapmazlar..nerede saçma sapan tarihi konu varsa milyon dolarlık filmlerine onu konu edinirler..Giderler Taş Devri'ni çekerler ama asla Türk tarihini konu edinmezler..en son Selahaddin Eyyubi'yi çektiler..kıyamet koptu...neredeyse film kahramanı müslüman diye Vatikan bildirge yayınlayacaktı...Türk olduğu aşikar olan Selahaddin Eyyubi'yi filmde Arap yaptılar..TÜRK adını ağızlarına almayacaklar ya...Hollywood'dan medet ummamız gerekmiyor..Kendi filmlerimizi kendimiz de çekebiliriz..70'lerde Cüneyt Arkın Türk tarihi kahrmanlarını oynadığında herkes alay ediyordu..saçma diyordu...Bugün bir Harry Potter bir Yüzüklerin Efendisi o alay edilen filmlerden bin kat daha saçma ama milyoın kat daha fazla ilgi görüyor..Neden? çünkü iyi pazarlıyorlar..reklamı iyi yapıp pazarlamayı iyi yapınca ilgi kendiliğinden doğuyor zaten.....kendi tarihimize sahip çıkmazsak kimse bizim tarihimize sahip çıkmaz...Tarihine ve kültürüne sahip çıkmayan bir millet geleceğine de sahip çıkamaz... (31.7.2005 06:08)
(bakınız: türk, bugün, savaş, neden, tarih, arda, müslüman, esin, kıyamet, harry potter)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybad_time_sto.. Offline
bad_time_stories
Bay
büyük prens hektor ve arkadaşlarının tanrıya karşı verdikleri savaş, herkes yenildiklerini sanırlar...gurur hiçbizaman yenilemez... (25.2.2005 12:13)
(bakınız: zaman, büyü, savaş, tanrı, arkadaş, gurur, yeni, guru, hektor, yenileme)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykara han Offline
kara han
x
İstanbul
izmirli ünlü ozan homeros'un ilyada ve odysseia destanlarının anayurdu, binlerce yıllık geçmişi olan troas ve troia kenti, çanakkale ili, tevfikiye köyü yakınlarındadır. burası, günümüzde hisarlık adıyla bilinmektedir.

iki kıta arasında ticaret yolu üzerinde yer alan bu yerleşme, tarihte birçok doğal afet ve savaşla karşılaşmıştır. kent tarih boyunca 9 kez yıkılıp yeniden kurulmuştur. günümüzden yaklaşık beşbin yıl önce kurulduğu düşünülen kent, yaklaşık 3500 yıl boyunca önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

ilyada destanında anlatılanlardan yola çıkarak homeros'un troia'sını bulma girişimi, ilk kez 1868'de heinrich schliemann tarafından başlatılmıştır.

schliemann, troia kralı priamos'un hazinesini bulmak amacıyla hisarlık höyüğü'nün ortasında 40 m. genişliğinde 17 m. derinliğinde bir yarma açıp, ana kayaya kadar inmiştir; ancak bu çalışma sırasında birçok tabakanın tahribine neden olmuştur. bugün buraya 'schliemann yarması' denmektedir. aralıklı olarak yapılan kazılar 7 uzun kampanya halinde 1890 yılına kadar devam etmiş, 1893-94 yıllarındaki kazıları wilhelm dörpfeld yönetmiştir. 1932-38 yılları arasındaki çalışmaları ise cintinati üniversitesinden carl blegen başkanlığındaki ekip yürütmüştür.

tam elli yıllık bir aradan sonra kazı çalışmaları 1988 yılından itibaren tübingen üniversitesinden prof. dr. manfred korfmann başkanlığında, çok sayıda arkeologtan oluşan uluslar arası bir ekip tarafından yürütülmektedir. jeofizik ve topografik çalışmaların yanı sıra restorasyon çalışmaları da yapılmaktadır.

avrupa tarihi ve edebiyatı için büyük önem taşıyan troia bölgesi, 1996 yılında sorumlu bakanlıkların onayı ile 'tarihî - millî park' ilan edilmiş ve dünya kültür mirası listesine alınmıştır.

yaptığı kazılarla troia kentini efsaneden gerçeğe dönüştüren ve onu bütün dünyaya tanıtarak büyük bir ün kazanmış olan schliemann, ilk kazılarda bulduğu eserleri anadolu'nun dışına çıkarmakla kendi saygınlığına gölge düşürmüştür.

schliemann, 'priamos'un hazinesi' olarak tanımladığı bu toplu buluntuyu büyük bir gizlilik içinde 1873 tarihinde atina'ya ulaştırdıktan sonra kendisi de troia'dan ayrılmıştır. eserleri önce yunanistan, italya, ingiltere gibi ülkelere vermeyi düşünmüş, ancak sonra bu düşüncesinden vazgeçmiş ve eseleri almanya'nın berlin kentine götürmüştür. 1940 yılına kadar museum für vor-und frühgeschichte'de sergilenen eserler, ii. dünya savaşı'ndan sonra ortadan kaybolmuş ve 1993 yılına kadar bunların nerede oldukları anlaşılamamıştır.

bunların diğer sanat eserleri ile birlikte savaş ganimeti olarak rusya'ya götürüldüğü konusundaki tüm yazılı iddialara sessiz kalan rusya, 1993'te sessizliğini bozmuş ve kültür bakanı siderov troia hazinesinin kendi ülkesinde olduğunu itiraf etmiştir.

dünya kültür mirası listesi'nde yer alan troia kentine ait bu buluntular, çok uzun zaman önce anadolu'dan kaçırılmıştır. oysa unesco'nun 'her eski eser kendi yerinde kalmalıdır' ilkesi uyarınca, troia hazinesine ait eserler de bulunduğu yer olan türkiye'de, çanakkale'de olmalıdır.
(31.5.2004 11:50)
(bakınız: aşk, zaman, türk, dünya, büyü, acı, savaş, edebiyat, araf, türkiye)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TRUVA NEDİR? truva ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 04:38:47  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]