Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TÜRK TÜRK terimi Acıların Şairi
tarafından 2.7.2002 tarihinde eklendi
TÜRK sizce ne demek,
TÜRK size neyi çağrıştırıyor?
"TÜRK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5 10 18
sonraki sayfa >>
BaySondraktaki .. Offline
Sondraktaki Şaşkınyolcu
Bay, 35
İstanbul
0 person liked.
1 person did not like.
üstün ırk (3.2.2017 22:04)
(bakınız: üstü, üstün)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayŞinasi Akay Offline
Şinasi Akay
Bay
'Türklerle ilgili olarak kabul edilebilecek tek tanım dilbilimsel olandır. Türk; Türk diliyle konuşandır; ' (Jean Paul Roux) (16.1.2015 20:13)
(bakınız: bilim, ilim, lara, türkler, tanım, bile, ilgi, jean, kabul, dilbilim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDede Korkut 2 Offline
Dede Korkut 2
x
Türk,Türküt(peliot) ,Türkü(clauson) ,Türük,Törük,Tik,Tu-küe gibi isimlendirilen Uygur Türkçesinde güç-kuvvet olarak,Kaşgarlı Mahmut'a göre olgun,olgunluk manasında,Ziya gökalp'e göre 'Türk-Töre sahibi olan' şeklinde i açıklanan kavim, milletin ismi.
Bazı milletler vardır Araplar,Acemler gibi mazide oynadıkları etkin rol nedeniyle tarihten adınının çıkartılması mümkün olmayan, tarihe yön veren, tarihi yönlendiren işte onlardan birinin adıdır Türkte.

Birde Arap bilgin El Cahız'ın kitabından (Türklerin faziletleri) öğrenelim Türkleri

TÜRK, ANCAK KORKULMASI GEREKENDEN KORKAR. ÜMİT EDİLMEYECEK ŞEYE KARŞI ÜMİT BESLEMEZ. BİR ŞEYİ ELDE ETMEYE ÇALIŞMAKTAN ONU KESİN ÜMİTSİZLİK ALIKOR. DAHA ÇOĞUNU ELDE ETMEDİKÇE AZI BIRAKMAZ. EĞER, HER İKİSİNİ ELDE ETMESİ MÜMKÜNSE HİÇ BİRİNİ FEDA ETMEZ. İYİ BİLMEDİĞİ BİR ŞEYİN HİÇ BİR TARAFINI İYİ BİLMEZ, İYİ BİLDİĞİ HUSUSUN TAMAMIM SAĞLAM YAPAR. HER İŞİNİ BİZZAT KENDİSİ YAPAR. İÇİ DIŞI GİBİDİR. HİÇBİR NETİCE ÇIKMAYACAK BİR ŞEYLE UĞRAŞMAZ. UYKU İLE VÜCUDUNU DİNLENDİRMESE UYUMAZ. BUNUNLA BERABER UYKUSU UYANIKLIKLA KARIŞIKTIR. UYANIKLIĞI ESNASINDA UYUKLAMAZ. EĞER, ONLARIN MEMLEKETLERİNDE PEYGAMBERLER VE FİLOZOFLAR YAŞAYIP DA BUNLARIN FİKİRLERİ KALPLERİNDEN GEÇSE, KULAKLARINA ÇARPSA İDİ SANA BASRALILAR’IN EDEBİYATINI, YUNANLILAR’IN FELSEFESİNİ, ÇİNLİLER’İN SANATINI UNUTTURURLARDI.”
(17.11.2013 08:02)
(bakınız: uyku, korku, edebiyat, araf, felsefe, kalp, neden, tarih, bilgi, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Bedir 1 Offline
Metin Bedir 1
Bay, 49
Çanakkale
batılı bi diplamat tanrı türkü sever demiştir.gelmesi gereken zamanından geç gelicek ama gelicek. çünkü tanrı türkü sever. (12.2.2013 23:48)
(bakınız: zaman, tanrı, türkü, çünkü, lama, aman, batı, erek, atıl, batıl)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanYeliz Özen Offline
Yeliz Özen
Bayan, 34
Benim Hayatta yegane fahrim,servetim Türklükten başka birşey değildir. ATATÜRK (3.6.2010 03:10)
(bakınız: hayat, beni, türklük, başka, birşey, benim, haya, fahri, servet, yegane)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÖzkan Güngör.. Offline
Özkan Güngördü
x
arkadaşlar kusura bakmayın ben kürdüm ve sizden bu yazdıklarıma yorum yapmanızı istiyorum
insanlar isedikleri zaman kürt veya türk olmuyor veya arap veya herhangi biri olmuyor kürtler ve türkler arasındaki bu iç savaş ne anlamadım ben şahsım olarak türk arkadaşalara bi kin üretmiyorum ama görüyorum ki türk kardeşlerim bana hakaret ediyorlar ha bunu söylerken kesinlikle duygu sömürüsü yapmıyorum herkesin restine rest derim ama bu knuyu güzelikle hal edebiliyorsak neden olmasın
(16.4.2010 14:06)
(bakınız: kürt, insan, zaman, güzel, anlam, savaş, arkadaş, neden, kardeş, duygu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySovinist aze.. Offline
Sovinist azeri
Bay, 28
Azerbaycan
bir professor soyle der:'Eyer hac Turkun boynunda olsaydi,simdi dunyanin sahibi idi.'Bence bu laf bizi tam acikliyor.... (12.3.2010 23:38)
(bakınız: bence, yani)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTenni Terenne Offline
Tenni Terenne
x, 37
İstanbul
Bu memleket tarihte Türk'tü. Bugün de Türk'tür ve ebediyyet Türk olarak kalacaktır.

(Mustafa Kemal ATATÜRK)
(5.12.2009 13:50)
(bakınız: mustafa kemal atatürk, bugün, tarih, lara, mustafa, usta, memleket, alaca, mustafa kemal, leke)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadanalioglu Offline
adanalioglu
x
Türk Milleti'nin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. 'Türk' sözü tarihin en eski çağlarından beri kullanılıyordu ve belirli bir kavmin yada kavimler birliğinin adı olarak mevcuttu.
Türkler'in köklü ve çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olması nedeniyle birçok bilim adamı 'Türk' adının nereden geldiği hakkında araştırmalar yapmış, bu araştırmalar neticeside Türk adı ilk defa MÖ. XIV. yy'da 'Tik' vveya 'Tikler' adıyla geçmeye başlamıştır. Diğer bir görüşe göre ise Türk adı MÖ. XIV. yy'dan öncede varolduğudur. Zira Türk ırkının tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Bu gerçeği kavmi ve milli mitolojilerde ve tarihi oluşumlarda izaheden eski kayıtlarda görmek mümkün olmaktadır.
Türk ırkının çok eski olması nedeniyle Türk adının nerden geldiği hakkında birçok iddia ve görüşler ileriye sürmüşlerdir. Buna göre,

-Heredotos'un doğu kavimleri arasında zikrettiği TARGİTAB'lar.

-İskit topraklarında doğdukları söylenen TYRKAE'ler

-Tevratta adı geçen Togarma'lar.

-Eski Hint kaynaklarında tesadüf edilen TURUKHA'lar veya THRAK'lar

-Esiki Ön Asya çivili metinleride görülen TURUKKU'lar.

-Çin Kaynaklarında MÖ. I.yy'da rol oynadıkları belirtilen TİK veya Dİ'ler
Bizzat 'Türk' adını taşıyab Türk kavimleri olarak gösterilmektedir.

İslam kaynaklarında yer alan İran menşeli 'Zend - Avesta' rivayetleri ile İsrail menşeli 'Tevrat' rivatetleride Nuh Peygamber'in torunu olan Yafes'in oğlu 'Türk' ile İran rivayetlerideki Feridun'un oğlu 'Türac' vveya 'Tur'un soyu türk adını taşıyan ilk kavim olarak gösterilmek istenmiştir.

'Avesta'da yer alan 'Ebül Beşer'den (1) ,Cemil ve oğu Ferdiun'dan bahsedilmektedir. 'Ferdidun ülkesi Salm, Irak ve Turak (Türk) ismindeki üç oğlu arasında pay etmiştir. Salma! a bugünkü İran ve havalisi, Irak'a bugünkü Irak ve havalisi,Turak'a ise Orta Asya ve Çin havvalisi düşmüştür. Feridun ölünce Irak, Salm'a saldırarak İran ve havalisini almış,dahasonra Turak'a saldırmıştır.

Irak, Turak'ı yenememiş, savaş bunların torunlarına uzanan dek senelerce sürmüştür. Sonunda Turak'ın torunu 'Afrasyap'(2) Irak torunun 'Muncihir'i mağlup ederek Ceyhun nehri sınır kabul edilen bir anlaşma yapmıştır. Bu tarihten sonra ceyhun nehri doğusunda 'TURAN', batısına da 'İRAN' denmiştir.
Tevrat rivayetleride ise Nuh tufanından sonra Nuh peygamber dünyayı üç oğlu arasında pay etmiş.Yafes'e Orta Asya ve Çin ülkeleri düşmüş,Yafes ölürken tahtını sekiz oğullarından biri olan 'TÜRK' e bırakmıştır.

Görülmektedirki Hz. Adem devrina yakın zamanlarda Turak(Türk) 'den İran-Turan savaşlarından ve Alp Er Tunga gibi büyük bir Türk Başbuğunndan ve Saka İmparatorluğu Kağa'nından bahsedilmektedir. Yukarıda mitoloji ve tarihi kayıtlar içerisinde yer alan 'Türk' kelimeleriden,Türk adının nekadar eski olduğu ortyaya çıkmaktadır
.
MÖ XIV. yy'da yer alna 'Tik'ler ile dünyada mevcut olan medeniyetlerin en eskisi olan MÖ. VII. yy. da Orta Asya'da kurulan 'Anav' medeniyeti de Türkler tarafından kurulmuştu. O halde Türkler MÖ. XIV. yy'da Tik'ler, MÖ. VII. yy'da Anavlar,MÖ IV yy'da Sakalr ile tarih kayıtlarında yer almaktadır.
Türk kelimesinin yazılı olarak kullanılması ilk defa MÖ 1328 yılında Çin tarihide 'Tu-Kiu' şeklinde görülmektedir.

MÖ. I yy'da Roma'lı yazarlardan biri olan Pompeius Meala'nın Azak Denizi kuzeyinde yaşayan halktan 'Turcae' olarak bahsetmesi ile ilk defa yazılı olarak karşılaşıyoruz.

Türk adının tarih sahnesine çıkışı MS VI yy'da kurulan Kök-Türk Devleti ile olmuştur. Orhun kitablerinde yer alan 'Türk' adı daha çok 'Türük' şeklide gösterilmektedir. Bundan dolayı Türk kelimesini Türk Devleti'nin ilk defa resmi olarak kullanılan siyasi teşekkülün Kök-Türk imparatorluğu olduğu bilinmektedir. Kök-Türkler'in ilk dönemlerinde Türk sözü bir devlet adı olarak kullanılmışken,sonrada Türk millietini ifade etmek için kullanılmaya başlanmıştır.

MS. 585 yılında Çin İmparatoru'nun KÖK-TÜRK Kağanı İşbara'ya yazdığı mektupta'Büyük Türk Kağanı' diye hitap etmesi, İşbara Kağan'ın ise Çin İmparatoruna vverdiği cevabi mektupta 'Türk Devleti'nin Tanrı tarafından kuruluşundan bu yana 50 yıl geçti' hitapları Türk adını resmileştirmiştir.

Kök-Türk yazıtlarında Türk sözü daha çok 'Türk Budun' şeklide geçmektedir. Türk Budun'un ise Türk Milleti olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla türk adı bu dönemlerde bir topluluğun veya kavmin isminden ziyade,siyasi bir mensubiyeti belirleyen bir kelime olarak görülmektedir. Yani Türk soyuna mensup olan bütün boyları ve toplulukları ifade etmek üzere milli bir isim haline gelmiştir.
(7.9.2009 12:43)
(bakınız: insan, zaman, para, dünya, büyü, bugün, deniz, savaş, tanrı, ayna)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay~ Yeşil Offline
~ Yeşil
Bay, 30
Türk insanı para gibidir, içine ışık tut, Atatürk yoksa sahtedir...

...
(1.9.2009 03:30)
(bakınız: insan, para, gibi, ışık, sahte, için, yoksa, çine, atatürk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5 10 18
sonraki sayfa >>

"TÜRK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TÜRK NEDİR? türk ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 03:54:10  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.