Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÜÇ AYLAR ÜÇ AYLAR terimi denizlerin dalgasıyım
tarafından 26.8.2005 tarihinde eklendi
ÜÇ AYLAR sizce ne demek,
ÜÇ AYLAR size neyi çağrıştırıyor?
"ÜÇ AYLAR" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayanKurt Adam Am.. Offline
Kurt Adam Amcadan Korkan Küçük Kız
Bayan, 33
Gaziantep
2 person liked.
1 person did not like.
recep şaban ramazan (8.10.2009 18:53)
(bakınız: ramazan, rama, şaba)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayM.NİHAT MALK.. Offline
M.NİHAT MALKOÇ
Bay, 47
Trabzon
ÜÇ AYLARIN ESİNTİSİ

M.NİHAT MALKOÇ


Dünya geçici zevklerin uğrak yeridir ve bir aldanıştan ibarettir. Burada ruhlar ancak manevi hissiyatla doyar, yeşerir ve hayat bulur. Makyevelist düşünceyle hareket edenler dünyanın yükünü sırtında taşıyan çağdaş hamallardır. Onların huzur bulması katiyen mümkün değildir. Çünkü gittikleri yok çıkmaz sokaktır.

Rabbimiz biz kullarını sınamak için yeryüzüne göndermiştir. Her hal ve hareketimiz mercek altındadır. Yaptıklarımızı inkâr etme ihtimalimiz yoktur. Amellerimiz her gün manevî bir cihazla kayda alınmaktadır. Bunlar vakti gelince adeta bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirilecektir. Yüce Allah Zilzal Suresi’nde kıyametin dehşetini anlattıktan sonra görülecek hesapla ilgili olarak şöyle buyuruyor: “Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse onu görür. Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür.”(Zilzal 99/7–8)

Müslümanlar için rahmet ve bereket ayları olan üç aylar adeta sevap hasat mevsimidir. Recep, Şaban ve Ramazan diye peşpeşe sıralanan bu aylarda çok mübarek geceler de mevcuttur. Bu aylar içerisinde bulunan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri maneviyat ikliminde alabildiğine soluklandığımız mukaddes zaman dilimleridir. Regaip gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesine, Miraç gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlar. Fakat Kadir gecesinin tam vakti ihtilaflıdır. Sevgili Peygamberimiz, bu aylarda her zamankinden daha çok ibadet eder ve “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur.” diye dua ederdi.

Dünyaya geliş gayesini hakkıyla idrak edemeyen insanlık, gece gün demeden dünyalık biriktiriyor. Bir evi varsa ikincisini elde etmenin uğraşı içerisine giriyor. Arabası olmayan araba almaya, arabası olan modelini yükseltmeye çalışıyor. Kimsenin öteki dünyayı düşündüğü yok. Günlerimiz maddenin cenderesinde geçiyor. Ruhlarımız alabildiğine kirlenmiş; Kur’an ahkâmı rafa kaldırılmış… Böylesine kurak bir manevi mevsim yaşıyoruz.

İç dünyamızın derin yaralar aldığı, her şeyin zahire göre hükmedildiği böyle bir dünyada yüce duyguların barınmasını beklemek fazla iyimserlik olur. Üç aylar ruhların kuraklaştığı ve çoraklaştığı dönemlerde berrak bir su misali buraları yeşertir, hayat verir. Yeter ki bu güzide zaman dilimini manasına uygun olarak değerlendirelim.

Recep ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazanı karşılayan aylar olup Ramazan ayının müjdecisidir. Resulüllah (SAV) bir hadis-i şerifinde; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Bunun yanında Mısır’da yetişen büyük velilerden Zünnun-i Mısri de üç aylarla ilgili şu güzel teşbihi yapıyor: “Recep tohum ekme, şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”

Sevapların bire on, günahların ise miktarınca yazıldığı bu nurlu vakitlerde malayani işlerle zamanımızı öldürmemeliyiz. Çünkü gelecek yılın üç aylarına erişip erişemeyeceğimiz şüphelidir. Onun için anın kıymetini bilip ihya etmeliyiz. Hiç kimsenin yarına sağ salim çıkacağına dair seneti yoktur. Aslında yarın diye bir şey yoktur.

Üç aylar sair zamanlara göre çok daha renkli ve bereketlidir. Bu aylarda sanki maneviyat seferberliği düzenlenir. Uhrevi derinlik hat safhaya ulaşır. Müslümanlara yitirilmiş cennetin kapıları ardına kadar açılır. Fakat bu kapıdan geçebilmek ancak kulluk vazifelerinin layıkıyla yapılmasıyla mümkündür. Kapı geniş olsa da günahlar sırtımıza yüklenmişse bunlarla o kapıdan geçemeyiz. Ancak imanî ve insanî değerlerin atmosferinde soluklananların kuş gibi hafif olan ruhları ve tenleri cennet kapısından girmeye layıktır.

Üç aylar bir yıllık zamanın üç altın dilimi sayılır. Körleşen ve sağırlaşan hayatlar bu aylarda rayına oturur. Yıl boyunca Cumalar hariç kimsenin pek uğramadığı, cemaatin tek saf bile oluşturamadığı kutlu mekânlarımız olan camiler bu aylarda müminlerle dolup taşmaya başlar. Hele Ramazan gelince camilerde yer bulmakta zorlanırsınız. Kadını erkeği, çocuğu yaşlısı safları doldurur. Yüreklerimizde adeta manevi bir seferberlik başlar. Minarelerdeki mahyalar içimizdeki karanlıkları aydınlatır. Bedbinlik ve karamsarlık yerini nikbinliğe ve taptaze ümitlere bırakır. Hayat ancak bu güzel zaman diliminde anlamını bulur.

Üç aylar girince geçmişin muhasebesini yapmalı, geleceğe iman ve ihlâsla şekil verilmelidir. Yaratılış gayesi düşünüp ona göre yaşanmalıdır. Bu ayların feyiz ve bereketinden azami derecede yararlanılmalıdır. Üç ayların Türk-İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ne mutlu bu günlerde Hakk’a ve hakikate uygun yaşayanlara! ...


(8.9.2006 16:43)
(bakınız: sevgi, insan, hayat, zaman, gece, dünya, büyü, güzel, sevgili, deli)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfikret eker Offline
fikret eker
x
yasasiiiiiin geldi artik doya doya ev yapimi ASURE yiyebilecegim :))) (7.8.2006 05:22)
(bakınız: bile, sure)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKartaltepe Offline
Kartaltepe
Bay, 76
İzmir
Yani Allah'ın kimi ayı kutsal kimi değil ha? ..Uydurulmuş! .Var mı oruç emrinde 3 ay tutulacak diye bir şey Kur'anda...Yooo! ... (5.7.2006 21:11)
(bakınız: oruç, rind, yani, kutsal, duru, uydu, kur'an)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayYeDiNcİ_KaT Offline
YeDiNcİ_KaT
Bay
İstanbul
süt kardeşler :)))
en masumu şaban ay ı... tek suçu kemal sunal ın onu tercih etmiş olması!
en bereketlisi ramazan oruç tutarız teravihe gideriz tv kanalları bile bu ay müslman olur birden :) çağrı çöl aslanı rabiatu-n adeviye hz ömer in ra adaleti gibi :)) ve eskıden akide şekeri dağıtırlardı camilerde:P nerde o eski müslümanlık :) babam namaza karşıydı dua larımın rotası tekti...inşallah babam evde değildir ;) babamın da rotası tekti - acaba bu el açmadan bitebilir miyim? anlayan parmagını kaldırsın :)))))))
hayırlı işLeR
(5.7.2006 20:52)
(bakınız: baba, namaz, adalet, ramazan, kardeş, müslüman, cami, oruç, babam, kemal sunal)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay-nihan- Offline
-nihan-
x
7 yıl üstüste üç aylarda oruç tutan cennete gidiyormuş. bilet hazır yani. (6.6.2006 00:39)
(bakınız: cennet, arda, oruç, yani, bile, gidi, bilet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayselma_18 Offline
selma_18
x
efendimiz söyle buyuuyor recep Allahin saban benim ramazan ise ümmetimin ayi üc aylarin fazileti cok büyüktür (31.10.2005 20:53)
(bakınız: allah (c.c), büyü, ramazan, söyle, beni, efendi, ümmet, büyük, fazilet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNev-eser Offline
Nev-eser
x
Şarj zamanı :) (26.8.2005 19:30)
(bakınız: zaman, aman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandenizlerin d.. Offline
denizlerin dalgasıyım
Bayan, 57
Bolu
Bulunduğumuz ay sanırım ikincisi, üçüncüsü Ramazan ve ardında da bayramı kutlamak çok hoş oluyor. (26.8.2005 19:19)
(bakınız: ramazan, bayram, inci)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÜÇ AYLAR NEDİR? üç aylar ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 22:28:17  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]