Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
UŞAK KARLIK KÖYÜ UŞAK KARLIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
UŞAK KARLIK KÖYÜ sizce ne demek,
UŞAK KARLIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"UŞAK KARLIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baykarluklu Offline
karluklu
Bay, 49
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Anadolu’da Karluk Türk Boyu ve İskânı Üzerine 203
March 2004 Vol:12 No:1 Kastamonu Education Journal
Tablo 2. 1946 Meskûn Yerler Kılavuzuna Göre Anadolu’da Karluk Yer Adları:1
Yer Adı Niteliği Muhtarlığı Bucağı İlçesi İli
Karlı Köy - Ardanuç Artvin Çoruh
Karlı Köy - Yerlisu Keşan Edirne
Karlı Köy Buzkeçi - Ş. Karahisar Giresun
Karlı Köy - - Daday Kastamonu
Karlı Mahalle Çukur - Felahiye Kayseri
Karlıpınar Köy Kavlaklar Pazarviran Pınarbaşı Kayseri
Karlı Köy - - Tavşanlı Kütahya
Karlı Köy - - Kavak Samsun
Karlı Mahalle Karlıkavallı - Kavak Samsun
Karlı Köy - - Vezirköprü Samsun
Karlık Çiftlik Kırma - Vezirköprü Samsun
Karlu Köy - - Alaçam Samsun
Karlı Köy - - Hafik Sivas
Karlık Köy - Ümraniye Zara Sivas
Karlı Köy - - Gerze Sinop
Karlı Köy - Salmanlı - Yozgat
Karlık Köy - - Şuhut Afyon
Karlık Köy - Ilıca Balya Balıkesir
Karlık Köy - - İskilip Çorum
Karlık Köy - - Ürgüp Kayseri
Karlık Köy - - Uşak Kütahya
Karlık Mezra Bükezi Ortaköy - Malatya
Karlık Köy - Ayvalı Darende Malatya
Karlık Köy - Sonusa Taşova Tokat
Karlık Köy - Kirmit Ceyhan Seyhan
Karlık Köy - Kireçhane - Trabzon
Karlıkhozemiya Köy - - - Trabzon
Karlıkşümerya Köy - - - Trabzon
Karlıköy Köy Pelitpınarı - Kandıra Kocaeli
Karlıköy Köy - Çerkesköy Saray Tekirdağ
Karlıova İlçe - - - Bingöl
Karlıtepe Köy - Tekkiraz Ünye Ordu
Karlıtepe Köy - Hamam Reyhaniye Hatay
Karlu Köy - Çanpazar Biga Çanakkale
(27.10.2009 15:38)
(bakınız: türk, arda, trabzon, hata, sivas, balık, anadolu, çanakkale, iran, malatya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Karlık, Uşak

Karlık, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nerede geldiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte isim üzerinde iki hüküm yürütülmektedir.Hükümlerden ilki köy isminin KARLUK tüklerinden ileri geldiği savıdır.İkincisi ise Türk kültür üzerine yaptığı araştırmalar ile dikkati çeken tarihci Prof.Dr.Tuncer Baykar'nın Türk Kültür Tarihi isimli serinde geçen Karlık kelimesinin Kar-lık yer olarak düşünülebileceğidir.Baykara'nın düşüncesini destekleyen işaretlere rastlamak mümkündür.Elektrik öncesi dönemde köyde ikamet insanların kendi kuyularına kar bastıkları ve bunları yaz aylarında kullandıkalrı halen 55-75 yaşındaki köy sakinlerince hatırlanan gerçeklerdir.

Osmanlı belgeleri üzerinde Uşak ilinin 15 ve 16 yy içtimai hayatı üzerine araştırmalar yapmış ve sonuçlarını kitap halinde yayınlamış olan Doç.Dr.Mehtap Özdeger eserinde 15 yy Karlık köyüne rastlanılmaktadır. Özdeger'in eserinde 15 yy da Karlık Sipahi arpalığı olarak görülmekle beraber zamanla yerleşim gerçekleştiği alınan vergilerin niteliğinden görülmektedir.

Yerleşimin diger bir gerçekliğide köyde yüzyıllardan beri YAHYA DEDE türbesidir.Yahya dedenin türbesinin nevi ve niteliği üzerinde çeşitli hükümler öne sürülmekle beraber belgeye dayalı bir neticeye ulaşılabilmiş degildir.

Türklerin köye yerleşimlerinden önce Bizans döneminde köyde yerleşme olduğu kesindir. Köyde yeni evler yapmak için yapılan temel kazılarında Bizans dönemine ait mezar başı taşlarına rastlanılmıştır.

Kültür

Uşak ilinin diger köylerinde farklı gelenegi düğünlerde göze çarpmaktadır.Köyde bulunan ve düğünü yapılacak gelin kızın yine köyün yanıbaşında yüzlerce yıllık çam ağaçlarından oluşan mesire yerinde bulunan ağaçlardan bir tanesine akranları ile birlikte salıncak kurarak sallanması gelenegi vardır.Bilindiği kadarıyla ve yakın tarihte vefat eden köyün yaşılılarından olan kişilerce aktarıldığına göre 100 yılı geçkin bir gelenek halini almıştır.

Coğrafya

Uşak merkezine 15 km uzaklıktadır. Köye ulaşım Uşak-Banazyolu üzerinden sağlanmaktadır.Uşak il merkezinden doğu istikametine doğru devam eden Ankara yolunun 12.km sinden sonra köy yolu kuzey istikametine doğru ana yoldan ayrılmakta 4 km sonra köy merkezine ulaşılmaktadır.Uşak ilinin Uşak-Banaz arası yol güzergahındaki merkez ilçeye bağlı son köy Karlık köyüdür.Köyün doğusunda Banaz ilçesine bağlı Kızılhihar köyü, batısında Uşak il merkezine bağlı Gögem ve Ortaköy bulunmakta, kuzeyinde yakın köy bulunmamaktadır.Köy arazisi genel olarak hafif meyillidir.Köyde sulunabilen tarım arazisi bulunmamaktadır.

İklim

Köyün iklimi karasal bir iklim göstermekle beraber,Uşak ilinin tamamında olduğu gibi ege bölgesi ile iç batı anadolu iklimi arasında bir geçiş noktasıdır. Ege ikliminin temel bitkilerinden olan zeytin, incir vs görülmemektedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte, gelirler açısından degerlendirildiğinde tarım ve hayvancılığın çok da önemli bir getirisi olmadığı görülür.Tarım ve hayvancılıkdan dolayı köyün gelir elde edememesinin en önemli nedeni köyün tarım alanlarında kullanabileceği bir su kaynağına sahip olmayışıdır.Hayvancılık ise oldukça alt düzeyde olup köyde toplam 10 haneyi geçmeyen bir uğraşı alanıdır.1990 lara kadar köyün en önemli gelir kaynağını köye yakın konumda olan bazı tekstil işletmeleri ile Uşak Şeker Fabrikasının mevsimlik işci çalıştırmasıyla elde edilen gelirler oluşturmakta idi.Uşak Şeker Fabrikasının ve civarda bulunan tekstil işletmelerinin işci azaltımına gitmeleri veya yeni işci alımına gitmemeleri köylüler üzerinde önemli bir gelir kaybına neden olmuştur.Tarım ve hayvancılıktan yeterli gelir elde edilememesi civar fabrika işletmelerindeki işci ihtiyacının olmayışı köydeki genç nüfusun ülkenin farklı bölgelerine göç etmelerine neden olmuştur.Farklı bölgelere göçün belli bir adresi yoktur.Ülkenin iş bulunabilen her alanına doğru olmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 -SAMİ ARSLAN
> 2004 - YAŞAR UĞUR
> 1999 - MEHMET DAĞ
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün öğrencileri Bozkuş köyü taşıma merkezine götürülmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi köylülerin kendi gayretleri ve masraflarını müştereken karşılamaları ile gerçekleştirilmiştir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. AMA KÖYDE SU OLMAKLA BERABER ÇESMELERDEN GRAM SU AKMAMAKTADIR BUNUN NEDENİ 2004 MUHTARI YASAR UGURDUR KÖYÜ ALT ÜST EDEN BU MUHTARIN İYKİ MUHTARLIGI BİTMİŞTİR AYRICA KÖYÜN KANALİZASYONUNU 1999 MUHTARI MEHMET DAG YAPTIRMISTIR FAKAT KÖY HALKI BU MUHTARIN DEGERİNİ BİLMEMİŞTİR

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: UŞAK KARLIK KÖYÜ NEDİR? uşak karlık köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 17:00:18  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]