Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ sizce ne demek,
VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
1 person did not like.
Konalga, Çatak

Konalga, Van ilinin Çatak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi=cengizhanın oğlu ırak'ı işgal ettikten sonrasuriye de haleb kentinde yaşıyorlardı. cengiz hanın oğlu suriyeye yönelince ertoşiler göç ederek siirt batman arasında bulunan tor denen bölgeye yerleştiler. daha sonra siirt sınırında başlayıp çatak başkale,hakkarı,ırak sınırına kadar uzun bir alana yayıldılar.konalga köyü eski adı martans dır. aşiret ismi ise ézdinan dır.ertoşi kabilesinin oniki kolu bulunmaktadır.en önde geleni ise ézdinan aşiretidir.ézdinan aşireti bütün ertoşilerin öncülüğünü yapmaktadır.cumhuriyet savaşında rusların çatak'ı işgal ettiği zaman,ézdinan ve çatakta bulunan ertoşilerin diğer aşiretleriyle beraber ruslara karşı büyük bir mücadele vermişlerdir.bu konu daha da geliştirilecektir.köyümüz hakkın da her ne varsa katkı sunmaya devam edeceğiz.

Kültür

Köy halkının tamamı hemen hemen akrabadır biribirine bağlı bir bir halktır düğünleri çok coşkulu geçer ve ortalam 2 gün sürer. Köy halkı, gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır.

Coğrafya

van iline 136 km uzaklıkta olup çatak ilçesinede 40 km uzaklığı vardır geneli dağlıktır ormanlık alan olarak doğu güneydoğu bölgesinin en yeşil köyüdür yüksek serin ve değerli yaylaları vardır alandeşt yaylası özell,kle çok güzeldir

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcaktır kışları doğu iklimine göre daha ılıktır yazlarıda birazdaha serindir

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.%61arıcılıkla gecinmekte dir dünya standatlarına sahip bal üretimi yapılmaktadır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> [2009_ - turan gümüştaş
> 1989 - Şükrü Kılıç
> 1984 - sabri Özbek

Altyapı bilgileri

köyün ilköğretim okulu vardır 19 öğretmen görev yapmaktadır. içme suyu ve kanallizasyon şebekeleri vardır. sabit vede cep iletişimide bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: VAN ÇATAK KONALGA KÖYÜ NEDİR? van çatak konalga köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 14:13:15  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]