Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
VOYAGER VOYAGER terimi eLf 
tarafından 19.1.2006 tarihinde eklendi
VOYAGER sizce ne demek,
VOYAGER size neyi çağrıştırıyor?
"VOYAGER" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baysaf gölge Offline
saf gölge
Bay, 40
Bolu
0 person liked.
0 person did not like.
Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız sabah-ı şerifleriniz hayrolsun!

5 Eylül 1977 günü uzaya gönderilen Voyager 1 uzay aracı, Mayıs 2009 itibarı ile evimizden16 milyar kilometre uzaklıkta yani dünyadan en uzak noktaya gitmiş insan yapımı olarak güneş sistemi dışındaki yolculuğuna devam ediyor.

Bundan sonraki ilk yıldız sistemine varması tam 40 bin yıl alacak. Ancak NASA ile kontağı en fazla 15 yıl daha sürebilecek. Eğer uzayda birilerine rastlarsa, dünya hakkında bilgilerin kayıtlı olduğu ve paslanmasın diye altınla kaplanmış bir plak taşıyor. Bu plakta, bebek sesinden rüzgâr sesine, dünyanın farklı yerlerinden müzik seslerine kadar değişik bilgiler kayıtlı. Ve tabi bir de yolda karşılaşılacak “uzaylılara” selam vermek için 55 dilde selamlama cümlesi.

İşte bu mektubun başlığındaki cümle plaktaki Türkçe selamlama. Şu adresten http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/languages/turkish.html orjinal sesi dinlediğinizde muhtemelen ana dili Türkçe olmayan biri tarafından söylenildiğini farkedeceksiniz.
İnsanın keşke, “Arif” ya da “Bob Marley Faruk” o zaman keşfedilseydi de uzaylılara, yakından tanıdıkları bir Türkün sesinden selam verseydik diyesi geliyor.

İngilizce selamlamada, bir çocuk, “dünya çocuklarından merhaba” diyor. Bizimki, Türkçe bilen uzaylıya sabah rastlayacağına emin şekilde, “Sabahı şerifleriniz hayrolsun” demiş.

Yalnız uzaylının anlayacağı Türkçe’nin hangi devrin Türkçesi olduğu da ayrı bir milli meselemiz. “Sabahı şerifleriniz hayrolsun” cümlesini anlayacak yeni kuşak Türk kaldı mı ki uzaylı anlasın?

Sanıyorum 55 dil içinde selamlama cümlesi tedavülden kalkan tek dil Türkçe olsa gerek. Tevekkeli, bugünlerde sabahları “günaydın” yerine “sabahı şerifleriniz hayrolsun” diyenler boşuna uzaylı muamelesi görmüyor.

Bu Voyager 1, Florida’dan ayrıldıktan 13 yıl sonra, 14 Şubat 1990 günü güneş sistemimizin dışardan ilk aile fotoğraflarını çekti. (Kaynak: http://www.haber7.com/haber/20090513/Hubble-nasil-tarihi-fiyasko-olacakti.php)
(7.8.2009 11:59)
(bakınız: insan, zaman, türk, dünya, bugün, çocuk, eylül, ayna, müzik, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: VOYAGER NEDİR? voyager ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 23:46:35  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]