Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YARASA YARASA terimi Celil Bora
tarafından 8.3.2003 tarihinde eklendi
YARASA sizce ne demek,
YARASA size neyi çağrıştırıyor?
"YARASA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2
Bayanayrinti Offline
ayrinti
Bayan
Eskişehir
1 person liked.
1 person did not like.
yarasa sendromu tuttu yine...
-niye uyumuyorsun?
-e daha güneş doğmadı ;)
-? ! !
(3.12.2005 03:48)
(bakınız: güneş, yara, yine, daha, uyum, niye)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanHaemophilus Offline
Haemophilus
Bayan, 31
Bermuda
Yarasalar niçin kan emer?

Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Çünkü yarasalar insanlardan uzaklarda, genellikle mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal dayanışmaya sahiptirler.
Dünyada dokuz yüz değişik yarasa çeşidi olduğu biliniyor. Kan ile beslenmeleri insanların gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, hep korkulan bir hayvan olmuşlardır. Halbuki yarasaların çoğu kan ile beslenmez. Zararlı böcekleri yiyerek insanlığa faydaları dokunur. Sadece bir yarasa bir saat içinde üç yüz böcek yiyebilir. Muz, avakado gibi ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en önemli rolü yarasalar oynar.
Şimdi gelelim yarasaların şaşırtıcı özelliklerine. Bir kere yarasa uçabilen tek memeli hayvandır. Dünyada nüfus sayısı olarak da ikinci sıradadırlar. Dünyanın en küçük memelisi de bir yarasa türüdür. İlk olarak Tayland'da keşfedilen bu minik yarasa 2-3 gram ağırlığında ve bir yaban arısı büyüklüğündedir.
Yarasalar yönlerini bulmak ve beslenmek için çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üzerinde, yani ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geri gelir. İşitme sistemi il ebu geri gelen sesi algılayan yarasa avının bulunduğu yeri kesinlikle saptar. Hatta devamlı gönderdiği ses dalgaları sayesinde onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir çeşit sonar olan bu sistemi o kadar gelişmiştir ki, dişilerini arayan erkek kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve iyi bir av olup olmadıklarını anında saptayabilirler.
Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanları ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar.
Vampir yarasalar arka arkaya iki gece kan içmedikleri takdirde ölürler. Her gece vücut ağırlığının en az yarısı kadar kan içmek zorundadırlar. Doğumdan sonra anne, emzirmenin yanında yavruya takviye olarak, kusarak kan da verir. Bu yetersiz kalırsa bir başkası yardımcı olur. Hatta yetişkin yarasaların, ölmek üzere olan bir başkasına ağızdan kan verip onu kurtardıkları görülmüştür. Toplumsal dayanışmanın bu kadar güçlü olduğu az canlı topluluğu vardır.
(14.6.2004 11:47)
(bakınız: aşk, insan, hayat, anne, gece, dünya, büyü, korku, gerçek, erkek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay ¯`°²¤m@p@s¤.. Offline
 ¯`°²¤m@p@s¤²°`¯
Bay, 37
İstanbul
yarasa noktalı firgül uçan memelidir kardeşim nokta dediğim gibim hem uçarlar hemide uçarken aman bi frikik fermeyeyim deyi memelerini muhafasa ederler nokta
paragraf başı bu yarasa denilen hayvanların 2 çeşidi bulunur kardeşim şimdi sıraynan bunları ele alalım firgül
1- uçamayan kocamemeli yarasalar iki nokta üst üste bu tür yarasalar genelde kilo ile kocamanlaşan firgül bebek emsirme sonucu ve mıncıklamalara marus kalmaynan sarkan çeşittir nokta bu çeşit yarasalar genelde kapı önlerinde oturur mahallaenin dedikodusunu yaparlar nokta ve bunlar aynı samanda memelerinin büyüklüğü ve artık o memelerden bi hayır gelmeyeceğinden uçuramaslar vede uçamaslar ancak denizdede batmamaları gös önüne alınırsa can simidi olarak kullanılabilirler kardeşim nokta
2- uçabilen daş gibim memeli yarasalar iki nokta üst üste bunlar bunlar artık dünyamısda as kalan korunmaya muhtaç harika canlılardır nokta 90 ebatlarında baktığın saman içinin hop hop edeceği bu memeli grubu daha çok uçmayı ve uçurmayı seferler firgül öğne kocamemeliler gibim yağ ve süt depolamadıkları için genelde narin ve incedirler sütun gibim bacaklara sahip olanları olduğu gibi skoda bacaklılarıda mefcuttur firgül ama kocamemeli olmamaları onları kurtarıp dünyamısda güsel bir yere getirmiştir nokta
paragraf başı evet bugünde bir fen bilgisi dersimisin sonuna geldik anlattığım konu üserinde çalışın haftaya sisi söslü yapıcam nokta

Fen Öğretmeni
Ali Memesever
(6.11.2003 10:57)
(bakınız: para, dünya, büyü, deniz, gül, ayna, öğretmen, anı, kardeş, bilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanSwAaN Offline
SwAaN
Bayan, 35
İzmir
hala yarasalar yüzünden nefes aldığımızı kaç kişi biliyor? ! (24.7.2003 05:42)
(bakınız: yara, nefes, asal, bil)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YARASA NEDİR? yarasa ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 03:54:09  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]