Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YÖRÜK YÖRÜK terimi zemiin
tarafından 14.8.2005 tarihinde eklendi
YÖRÜK sizce ne demek,
YÖRÜK size neyi çağrıştırıyor?
"YÖRÜK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5
sonraki sayfa >>
BayEfe48900 Offline
Efe48900
Bay, 37
İstanbul
1 person liked.
0 person did not like.
ÖzTürk'tür.. Göçebe Türkler yani... (24.9.2011 22:47)
(bakınız: türk, türkler, yani, göçebe)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayYusuf Ertekin Offline
Yusuf Ertekin
x
Ben Balıkesir Savaştepe Söğütcük köyünden Yörüklerin 'Kubaş Oymağı' ndanım.
Kubaş Oymağını Araştırdım sizlerle paylaşayım.
Yörük obasıdır. Bu oğuz boyu dediğimiz kitle aslında Boz koyunlulara tabi bir oymaktır. Cengiz Orhonlu Osmanlı İmparatorluğunda Aşiretlerin İsyanı isimli eserinde Kubaş boyunu şöyle niteler. Halep Türkmenleri Kara Şeyhlü çene Kara Şeyhlü hamdanlı, Kara Şeyhü Yadigar Kara Şeyhlüye bağlı bağlı oylar Kara Şeyhlü Dura Beyli Dimleklü Kargın hacıar Dimleklüye tabi Pirbudak oğlu Beğdillüye bağlı şeyhlü Beğmişliğe bağlı Arablı Musa ve Arablı İbrahim, Boz koyunlu ve ona bağlı Balabanlı Boz koyunlu Taş Boz koyunluya tabi Firuz Kethuda.Bayındır Rüstem Kethüda Bayındır Ahmet Kethüda Bayındır Ramazan kadirki sencene tabi Pir Ahmet Mir Haca tabi Sencen Kubaş Adilli Döğer, Döğeri Seyfi Togalu Seyhü İsimlerini havi toplamı otuzu bulan oymaklar grubu ki tamamı 2400 neferden ibarettir. Aynı kaynak bu oymakları haliyle kubaş oymağında rakka bölgesinde Çolab nehri bölgesinde iskâna memur edilmişlerdir. Bu konudaki (ferman) bir hüküm 28 Mart 1691 tarihini taşımaktadır.Yine aynı kaynakta Rakka’dan Anadolu’ya dönmeye kalktıkları takdirde durumları için Behinsi Göynük Husnı Mansur kazaları ahalisiyle tembih yazıları yazıldığında belirtmektedir. Bu bilgiler gösterir ki Kubaş uzun süre Anadolu’da konar-göçer yaşamış bir oymaktır. Onun ilk iskânı yani yerleşik düzene geçmesi Osmanlı devletince gerçekleştirilen planla Rakka bölgesine olmuştur. Devlet bunları bu sahaya yereştirirken asi arap aşiretlerine karşı kullanmayı amaçlamaktadır. Ne var ki bu tutmayacak sahadan pek çok oymak ki Kubaş’ta dahil olarak tekrar Anadolu’ya dönecektir. Kubaş boyu neler yapmaktadır. Daha önce anlattığımız gibi bazı iskan denemeleri geçiren Rakka ve Hama iskanlarından kaçan Türkmen ve Yörük aşiretleri arasında bu boyunca yer aldığını görmekteyiz. Nitekim Osmanlı İmparatorluğunda aşiretlerin iskanı isimli eserince Cengiz Orhonlu 118. sayfada Kubaş hakkında şu bilgileri vermektedir. 1864 yılından itibaren Saruhan Sancağında bulunan oymakların ya yerleşmiş veya yerleşmek üzere bulundukları tesbit edilmiştir. Bu bölgede aşiretler daha ziyade Yunt Dağı Nif (Mustafa Kemal Paşa) de yerleşmiş veya yerleştirilmişlerdir. 1873-1864 yılları arasında yerleştirilen veya yerleştirilmek üzere olan oymakların sayısı 30’u bulmaktaydı. Edremit Bergama çevresinde yaşayan aşiretler kırka yakın köy halinde yerleşmişlerdi. Karesi bölgesindeki aşiretlerin en ileri gelenleri Akçaoyunlu, Burhanlı, Caferli, Çepni, Hardal, Karakeşli, Kılaz Kubaş Söğütlü, Yağcı Bedir aşiretleridir. Bunlar köyler teşkil edecek şekilde Karesi bölgesine dağılmışlardır.
(12.11.2010 15:28)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFaruk Uysal 1 Offline
Faruk Uysal 1
x
biz yörükler orta asyadan gelip bir kısmımız karadenizden bir kısmımız içerden muş üstünden bir kısmımızdan güneyden anadoluya dağılmışız benim kendi atlarım hakkari üzerinden basraya kadar gitmişlerdir orayı çok sıcak bulup tekrar geri dönerek kerkük ve erbil taraflarında oymak bırakmışlardır urfa, gaziantep, maraş, kadirli, tekir, anamura kadar gelerek bu aradada oymak bırakmışlardır(bir kaç aile) anamurda uzun müddet kalarak başaranlar iki kardeş olan başaranlar anamurda kalmış abdulayda alanyanın oba beldesi basırlı beldesini kurmuşlardır daha ileriki ddönemlerde manavgat, serik, afyon, bilecik, eskişehir ve biga bölgelerine kadar gitmişlerdir zaten yaşantımız gelenek ve göreneklerimiz çoğu yerde aynıdır ben bir olbalı yörük olarak 8-10 dedemin mezarı halen oba mezarlığında yatmaktadır.. allah rahmet eylesin.... yaylamız olan gören yaylasın ve bu yayladaki çok eski olduğumuz aile bağımızdan ve her türlü kalıntıdan bellidir. bana göre torosların çanakkale bigadan hakkari dağları ve kerküke kadar DNA testine girsinler çoğu akrabadır.. bütün akrabalarımın büyüklerimin ellerinden öper küçüklerin gözlerinden öperim biz yörükler kısacası yazın yaylalarda kışın sahilde yaşarız ve türkiyenin atası olan herkes mutlak suretle yörüktür bunun yerleşik düzene geçenlere manavda denir bir yörük olduğuma türklüğümle gurur duyuyorum herkese sevgiler saygılar (11.10.2010 12:20)
(bakınız: sevgi, türk, büyü, gözler, deniz, araf, türkiye, saygı, kardeş, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycassper Offline
cassper
Bay, 36
İşte o benim :)) (11.10.2010 12:01)
(bakınız: beni, işte, benim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanNaz Bilen Offline
Naz Bilen
Bayan
Türkiye
yerleşik hayata geçmişleri zamanla manav ve türkmen köylerini oluşturmuş göçer türk boylarının umumi ismi. karacoğlan, dadaloğlu gibi ozanlar yörük geleneğinin yetiştirdiği şahsiyetlerdir. bu iki örneğin biyografilerinden de anlaşılabileceği gibi yörüklerde devlet kavramı gelişmemiştir, hürriyetlerine son derece bağlıdırlar (24.9.2010 14:36)
(bakınız: hayat, zaman, türk, devlet, manav, gibi, geçmiş, kara, aman, rind)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayCihan Gümüş 1 Offline
Cihan Gümüş 1
x
ben yörüğüm karakoyun yörüklerinden...! ! ! yörükler olmaktan gurur duyuyorum. yörükler yiğit mert cesaretli ve savaşçıdır. bu ülkeyi kurulmasında yörükler başı çeker. cihan devleti olan OSMANLI DEVLETİNİ YÖRÜKLER KURMUŞTUR. tekrar söylüyorum yörük olmaktan gurur duyuyorum! ! ! ! .... (23.3.2010 23:20)
(bakınız: savaş, osmanlı, cesaret, devlet, yorum, oyun, gurur, kara, ülke, bu ülke)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayYeşil Xx Offline
Yeşil Xx
Bay, 30
Çok çalışkan, yorulmak nedir bilmeyen insanlar... Tanıdığım tüm yörüklerin ortak özellikleri buydu...

...
(20.12.2009 11:26)
(bakınız: insan, nedir, insanlar, yorulmak, özel, çalı, özellik, uydu, anlar, orta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayancilek21 Offline
cilek21
Bayan, 36
Denizli
memleketimin dağlarında çadırlar kurulmaya devam ettikçe ve binlerce yıllık geleneklerini sürdürmeye yörükler devam ettikçe asla ve de katha bu memleketin sırtı yere gelmeyeceltir..

dağların asıl sahiplerinin torunu olmaktan gurur duyuyorum!
(17.12.2009 21:51)
(bakınız: yorum, dağlar, gurur, ecel, maya, memleket, asla, memleketim, devam, deva)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanKevser Kalay Offline
Kevser Kalay
Bayan, 33
Kahramanmaraş
ben yörüğüm ve aydınlı yörükleri denilir bize,bizde kalycılık yaptıklarından dolayı bizlere kalaycılar denilir.bizde göçebelik yapılmıştır dedelerden kalma ailem yörüktür şamdan gelir kökümüz yörük olduğum için guru duyuyorum yaşasın yörükler (11.12.2009 14:22)
(bakınız: yorum, aile, aydın, dede, için, guru, olay, ılık, göçebe, kalay)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAşık Mahzun İ Offline
Aşık Mahzun İ
Bay, 34
eski dönemlerdeki yaşam tarzı buna en güzel örnek olaral selçukluların anadoluya ilk gelişlerini verebiliriz evleri çadırdan klurulu daha sonra kerpiçe geçmişler ama genel olarak çadırdrır (12.10.2009 14:51)
(bakınız: güzel, yaşam, lara, anadolu, geçmiş, sonra, daha, tarz, selçuk, anadol)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5
sonraki sayfa >>

"YÖRÜK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YÖRÜK NEDİR? yörük ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 20:05:38  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]