Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ sizce ne demek,
YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Konacı, Akdağmadeni

Konacı, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgisi vardır.iki hacı yolda giderken ebeybi zaman yürümüşler hacının biri ilerlemiş ve arkada kalan hacı seslenmiş kon hacı kon deyi seslenmiş köyün adı burdan geliyo. köyün yerleşimi 350 400 yıl kadar evvel gelmiştir yöresi yörükleritarafından aile büyüklerinin yörük olarak gezinirken konacı köyünün olduğu yer hoşlarına gitmiş,içlerinden biri kon hacı demişler. ben mustafa arun bilgilerinizi bekleriz.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri tekkede yağmur duasına çıkılır yağmur yağması için dualar edilir.kazan, kazan yemekler pişirilir.bayramlarda mezarlıklarda ikramlarda bulunulur.her evde bir misafir odası bulunur.yoldan geçen yolda kalmış kişiler bu ev lerde misafir edilir.yemeklere gelince sucuklu mercimekden yapılmış herlesi meşhurdur.eski yokluk zamanlarında bulgurdan bile yemek yapılıp bulgur aşı yapılırdı.sokularda eskiden buğday dövülürdü.köy düğünleri yaklaşık 1 hafta sürer.coşkulu düğünler davul zurnalıdır.

Coğrafya

Yozgat iline 97 km, Akdağmadeni ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.70 li yılların başından itibaren yoğun göç olmuş çoğunluk avusturya ve diğer avrupa ülkelerine gurbetci olarak gitmiş,geri kalan bi kısımda özellikle bursa,ankara gibi büyük şehirlere göçmüştür.ekonomik olrak kendi kendine dev let desteği pek olmadan kendi kendine yetebilen köylerimizdendir.ekmeğini taşdan çıkartır konacı köylü.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Adil Erdoğan
> 1999 - Yakup Altin
> 1994 - Muamber Kücükboylu
> 1989 - Celal Özel
> 1984 - Fahri Türk

konacı köyü gurbetteki hemşerileriyle bütünleşerek akdağmadeninin parlayan yıldızı olcaktır.temmennimiz

tarımsal sulama projeleri,soğukhava depoları,tarımsal destekleme konusunda,barajve su kaynağı kullanımı, köylünün, çiftcinin eğitimi konusunda,kaymakam ,vali,belediye başkanı nezdinde girişimlerde bulunalarak hizmet getirilmesidir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.2004 yılında ilköğretim okulu olarak eğitim öğretime açılmıştır.175 Öğrencisi bulunan okulun hizmeti oldukça fazladır.rehberliğinde her yıl 3 4 öğrencisini anadolu lisesini kazandırmaktadır.2007 yılında akdağmadeninin en başarılı okulu seçilip ilimiz valisi Amir ÇİÇEK tarafından başarı belgesiyle ödüllendirilmiştir.okul tel 0354 353 63 33. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.15/05/2008.itibariyle çok güzel bir cami yapımına başlanmıştır sebep olanlardan ve yaptıranlardan ALLAH razı olsun.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YOZGAT AKDAĞMADENİ KONACI KÖYÜ NEDİR? yozgat akdağmadeni konacı köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 23:04:45  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]