Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YOZGAT KABABEL KÖYÜ YOZGAT KABABEL KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
YOZGAT KABABEL KÖYÜ sizce ne demek,
YOZGAT KABABEL KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"YOZGAT KABABEL KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kababel, Yozgat

Kababel, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

BİR RİVAYETE GÖRE;AŞİRET REİSİ ÖMER CABBAR AĞANINYÜZÜ ÇAPURDU.BU YÜZDEN KENDİSİNE ÇOPOR YADA ÇAPAR KOCA DERLERDİ.SÖYLENTİYE GÖRE CABBAR AĞA,SÜRÜLERİNİ BİR YAZ GÜNÜ OTLATIRKEN BİR HIZIR GELİYOR VE CABBAR AĞADAN BİR KASE SÜT İSTİYOR,GÜLER YÜZLÜ ÖMER AĞA HEMEN İKRAMDA KUSUR ETMEYEREK SÜTÜ İKRAM EDER.SÜTÜ İÇEN HIZIR MENNUN KALIR VE CABBAR AĞAYA ÇOBANOGLU YOZUNA YOZ KATILSIN YAŞADIĞIN BU YER YOZ-KAT OLSUNDER VE KAYBOLUR.YOZKAT SÖYLENE SÖYLENE ARTIK YOZGAT İSMİNİ ALIR.

Kültür

ARABAŞIyemeği

Coğrafya

Yozgat merkezine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy için önemli bir yer tutan ağaçlar kontrölsüzce kesilip satıldıkları için köy yerleişiminin ve bahçelerinin doğal yapısı yok olmuş ve iklimi bozulmuştur. Nüfusu ve sulanan alanın az olmasına karşın köyde ve etraf yörede bilinçsizce yapılan sulama taban suyunun düşmesine sebep olduğundan dolayı yılın belirli dönemlerinde su sıkıntısı baş göstermektedir. Köylünün zirai ilaçlama tekniklerini bilmemesi ve aşırı gübreleme yapması topraktaki azot ve tuz miktarının artmasına neden olmuştur. Bu maddeler topraktki suyu bağladığı için toprağın kuraklaşmasına neden olmaktadır. Yapılan ilaçlama ve gübreleme büyolojik çeşitliliği çıkartılmamış bölgede birçok tanımlanamamış ve tanımlanmış canlının yaşam ortamını yok etmiştir. Tarımsal faliyetin yoğun olmasından dolayı bölge toprağının verimi ve biyoçşitliliği yok olmaktadır.

Nüfus

Köy diğer Anadolu köyleri gibi büyükşehirlere ve yurt dışına çok göç vermiştir. Yurt içine, en çok Ankara'ya, yurtdışına ise en çok Almanya'ya göçler yaşnmıştır. 1995-2000 yılları arasında göç en üst seviyeye ulaşmış nüfusun %75'e yakını köyünü bırakarak büyük şehirlere göç etmiştir. Köy ile bağlantısını koparmayan insanlar, belirli dönemlerde gelip, arazileri ile ilgilenmektedirler. Köyün nüfusu yaz aylarında, hasat zamanı ile birlikt en üst seviyeye ulaşır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarımadayalıdır.Hayvancılık ise ticaretten çok köylünn kendi ihtiycını karşılamaya yöneliktir.Köyde biri işlemeyen iki marangozhane bulunmasına rağmen bu işletmelerin köy ekonomisine büyük bir katkısı yoktur. Köy ekonomisinin temelini genelde buğday ve nohut ekimi oluşturmaktadır. Köyde yıl boyunca kalan nüfus çok olmadığından dolayı köy ekonomisi gelişmeye olanak bulamamıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Satılmış Taşkın
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mıcır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Kababel Köyü sitesi
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YOZGAT KABABEL KÖYÜ NEDİR? yozgat kababel köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 07:13:15  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]