Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ sizce ne demek,
YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
4 person liked.
1 person did not like.
Elmalı, Kadışehri

Elmalı, Yozgat ilinin Kadışehri ilçesinin bir köyüdür. İlçenin doğusunda yer almaktadır. Yozgat iline 124 km, Kadışehri ilçesine 14 km uzaklıktadır.Doğuda; Tokat-Artova-Uylubağı, güneyde; Akdağmadeni-Gündüzler, batıda; Halıköy, kuzeyde ise, Aşağıkızılöz ile çevrilidir. Köy, 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşının neticesinde gayrimüslimlerin boşaltması üzerine buraya yerleşen muhacirler tarafından 1881 yılında kurulmuştur.

Coğrafya ve İklim

Köy, deveci ile Çekerek ırmağı havzasının arasında yer alan öteyüz ovasındadır bu coğrafi tesbit zile merkezli dir zaten kayseriye kadar kıble tarafında şehir yoktur yakın zamana kadar.Köyün koordinatları 39.58,51 N ve 35,55,56 E, rakımı ortalama 1.000 metredir.Köyün iklimi, tipik karasal iklim olmakla birlikte Karadeniz bölgesinin geçiş noktası olması nedeniyle biraz yumuşaktır.

Nüfus

Eğitim ve Kültür

Köyde, Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu vardır. İkinci kademe öğrencileri taşımalı eğitim çerçevesinde Halıköy beldesine gitmektedirler.Geçmişte İmam-Hatip liseleri başta olmak üzere lise eğitimi alan olmuştur. Günümüzde ise köyün dışında yaşayanların tamamı lise eğitimi almaktadır. Köyde oturanların eğitimi genel olarak ilköğretim seviyesinde kalmaktadır. Tüm bunların yanında, bu köyden, Mülkiye'yi bitirenimiz dahi çıkmıştır.

Köyün gelenek ve görenekleri 93 harbinden sonra köye göçenErzurum .Ardahan ve Kars muhacirlerinin gelenek ve görenekleridir. Köylüler halen geldikleri yörenin ağzıyla konuşmaktadırlar.Yemek kültürleri de yine geldikleri yörenin beslenme alışkanlıklarının devamı niteliğinde olup haşo,tandırekmeği ile çevre köylerden ayrılmaktadırlar.Çevrede yaygın ekmek yufka olmasına rağmen Elmalı tandır ekmeği, yaygın bayan giysisi arkalı önlü iki parça etek olmasına rağmen Elmalı'lılar tek parça etek giyerler. bu farkı en iyi anlatan yerli ahaliden bu köye gelin gidecek kıza annesi sarılıp Paşalıyı geydirirler,mayalıyı yedirirler diye yaktığı ağıttır.

Herfeneleri meşhurdur,oltu yatık dönerinin bu köye mahsus biçimidir ,akşam başlar sabaha yakın zamana kadar sürer mekan genelde tandır damı falan olur muhacirler burada hem kebap yerler hem sohbet ederler kırk dereden kırk su geitrirler.

Askere gideceklere,evleneceklere , gurbetten izine gelenlere yemeği verilir .Düğünlerde eskiden güreş tutulurdu kıran kırana , davulzurna güreş vası çalardı .cirit yapılırkende cirit havası çalardı,cirit belli hedefe atlan varıp dömne biçiminde atyarışın adıydı ve denilirdi 60 lı yıllarda hacıyusuf un kısrak meşhurdu rengi doru yudu rahmiylen ismail ona bakardı,daha evvel Mollapaşanın ,Alusdanın ,Memedonbaşının, hacosman dayının,Eledin çavuşun ve daha nicelerinin hep binek atları varımış en son Ziyetdin dayıda ve Çiloğlanda kaldı sonra temelli at kayboldu.

Düğünler başlamadan içmeye tüm komşular çağırılır burada bir düğün kahyası bir sağdıç bir igit başı bir kayfeci birde yozucu seçilir ,Kahya oğlan babası adına tüm kararları vererek düğünü idare eden amir konumundadır ,sağdıç damadın refakatçiliğini yaparak yanlış yapıp mahcubiyete uğramasını önler ,igit başı gençlerin halayda oyunda diğer etkinliklerde taşkınlıkları sınırlar, kayfeci misafirlere karve çay ikram eder .yozucu törensel nidaları nida eder bağırır örnek: gelin kalbalıkla alınıp evine götürülürken
davul zurnacıya denilrir .oyunların tamamı genelde ağıramayla başlar sonra diğerlerine geçilir tanzara,demürağ ,bitlis,sivas ağırlaması meşhurdu şimdilerde çerkez oyunu kazaska çok tutuluyor.onuda tahsimgilin uşaklar oynar,insaniyetimizle meşhuruz demekki oyunumuzlada ...

köy iki mahalleden oluşmakta olup sınırı dediğimiz sırt ikiye ayırmaktadır herkes kendi evlerinin olduğu mahalleye bumehle diğerine omehledemekte ve diğerini hiç beğenmemektedirvedemektedirler

soku esasında bulgur göğülen taş alet tir ve eskiden bu sırta konuşlanmış imiş sonra okulun civarına yer değişmiş sonra oraya sokunun ora denmekte idi ayrıca seten in bulunduğu yerede setenin ora caminin civarına caminin ora gibi isimler verilmiştir ayrıca çukur harman ,ortapuar,ömehlenin punar,menduun harman,nazimin yokuş,haggogilin harman gibi yer adları vardır .işletmelerde sahibinin adıyla ya da işletmecisinin adıyla ya da mevki adıyla bilinir örnek: rüfetin deermankerrecebin deerman,pisikli deerman,tavannı deerman,cumadayının tükan,duranın tükan,çayırın bent,uluyol gibi

Araziye verilen isimleride çok tabiidir örneğin evleri köyün ortasında ya da arkalarda olanlar köyün önündeki tarlalara derken evleri yakınolanlar bu tarlalara derler . tarlalar: topaktaş,dibözenti, uluyolunaltı, çayırınbaşı,killuh ,sıracın parça,oluğun altı,suçıkanlar,balasarınaltı,kannıçayır,ağmezer,mezerin yanı,köçyolu,gücükburun,aşağı öz,yukarı öz,yaabınağılları,armuttarla,çatalarmut,ütükderesi,bağın ora,eskiköy,sarıdaşı dibi,tütün tarlaları,cılğanın altı,ölübağın altı,debeali,alğunun başı,gibi isimlerle anılrken meralar:duzdaşı,kavalkaya,cayliçukurundere,kıllıdağ,kovalıdere,uzunören,karannık dere,kirişlerin tepeler,akkaya,elekçiyurtları,üçtepeler,dırıcın yokuş,osduğundere,datlıkökün dere,ütük düzü,domuz deresi,karabel,davaryatağı,guggulu tepe,osman kea,ziyaret,çukurçam,gibi adları vardır...bazen ağaçlarda mevki ismi olurdu eskiden örnek "kurtluarmudun dolama" . bu armut ağacı şimdiki alguntarlanın yol sınırındaydı yol orada virajdı.

birde eskiden olupta şimdi coğrafi değişiklikle adı ve yeri az bilinen yerler var örnek:çapasanın göl (bu şimdiki çayırın köprünün az alt tarafında bir mevki eskiden burada bir göl ve yanında ekenek varmış büyük ihtimal ve sahibi hasanmış..deveci punarı,(şimdiki köye giriş yolundaki düz merada bir çeşme varmış çok gür akarmış eskiden ...aşşaa puar..çayırın göze köyün ekeneğinin çoğunu teşkil eden dediğmiz arazi taban toprağı olduğundan burada deveci dağının suları yeraltında yön değiştirdiğinden su kaynakları ve onların isimleri değişime uğramaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber bölgenin değişimdenen çabuk etkilenen köylerinden biridir.70 li yıllarada daha iyi yaşama özlemiyle batı vilayetlerine ailecek göçlerden sonra Almanya ve arazinin getirisi nedeniyle konuta yönelen Yozgat-Sarıkaya ve Boğazlıyan'a mevsimlik işçi gidiş gelişleri yaşanmıştır.Ardından İtalya'ya başlayan işçi akımından sonra köyün her hanesinden bir ya da birkaç yetişkin erkek İtalya'ya gitti. Elmalı, o çevrenin küçük İstanbul'udur.

Üretimde kaliteye çok önem verilirmiş bu köyde, buda iyi olana yatkınlıklarını gösteriyor.Yusuf gülışık ın urganı meşhurmuş ödünç almaya gittiğinizde güzelce demetlenmiş halde verirken bak ateşoğlu onagöre diye tembih edermiş , bu ateşoğlu zile ve havalisinde eniyi sicim ve urganı imal eden mazmancıymış .. şevketin hasan hüseyin bir senede 4-5 mazı değiştikleri rivayet edilir neymiş köyün eniyi gıçılayan kağnısına sahip olmak maksat ,tokat tarafından gürgeninden tutunda akdağın çamına dişbugağına kadar memleketin en gözde ustalarına yaptırmışlar lakin yine de köyün en gıcılyanı almamış vesselam...en iyi ata molapaşa biner , en iyi hacatı alusda yapar , en iyi halayı tufan dayı oynar en iyi zıvga şalı pambuk bibi dokur, en iyi çobahlığı izet dayı yayar en iyi davulzurnayı kadirin uşakları çalarmış.mededin uşakları değirmen işinin çoğunu yaparmış. en gaydeli ezanı necibin uşakları okurmuş.İlk gaz lambasını civar köylerden evvel muhtarlığında eledin çavuşgetirip odasında yakmış ondan çokçok evvel çiloğlanın babası Godo mahmut muhtarlığında maden sobayı getirip odasında yakmış bu sonra miras yoluyla nasıl olmuşsa muhlis e düşmüştü güzün tenekeyle onarır kullanırlardı kenarları erisede ölmazdi herhalde ingiliz sacıydı yani ısıya dayanıklı krom alaşımlı malzemeden sacı vardı.lakin bu havalinin en kalite düşkünü yeniyapanda yaşarmış adını hatırlayamadım bikeresinde elmalıdan geçerken merhabalaşıp halhatırdan sonra nerde nereye diye sorunca kar sıyırgısı yaptırmak için araştırdım en iyi fala köyün ağacından olur dediler oradan ağaç aldım ve sıyırgıyı en iyi yapan falan yerli falan ustaya yaptırdımda şimdi evime gidiyorum deyip elindeki sıyırgıyı göstermiş,bu kişi bütün alet edavatını birincisınıf yaptırıp kullanmakla meşhurmuş..

BİLGİ

İlim de eskiler daha bilgiliymiş Molla izet,molla İdiris,molla Aslan,molla Paşa bunlar hep molla postunda şahıslar ondan sonrası harp ve seferberlik dönemi ilim de yükselememişler ancak hoca lığa çıkabilmişler İbraam hoca ,ibo hoca ,apdulla hoca gibi kişiler..birde yapı ilmini kavrayanlar var bunlar Alusta ,Ustasatılmış,Celel usda ,Muhlis usda,dursun usda,hacı usda gibi.

Altmışlarda ilkokukun yapılmasından sonra yetmşlerdeki ilk mezunlarını ve sonrakilerin ve onların çocuklarının bazıları okudu kısmetine göre kimi makam kimi mülk sahibi oldu...kamuda en iyi konumda olan Abdullah Aslanerserbeset ahayatta onaylı patent sahibi olan insanlarımız da var....

Altyapı bilgileri

Köyde kanalizasyon şebekesi yoktur. Bu ihtiyaç, foseptik çukurları ile giderilmektedir. Köyde Sağlık Ocağı,Sağlıkevi ve PTT acentası yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YOZGAT KADIŞEHRİ ELMALI KÖYÜ NEDİR? yozgat kadışehri elmalı köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 01:44:48  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]