Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ sizce ne demek,
YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Şahmuratlı, Sorgun

Şahmuratlı, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerindendir.

Yozgat'ta sırası ile M.Ö.1650-1460 Eski Hitit Krallığı dönemi, M.Ö. 1460-1170 Hitit İmparatorluğu dönemi, M.Ö. 1170-676 Frigler Dönemi, M.Ö.676-600 Kimmerler Dönemi, M.Ö. 600-546 Lidyalılar dönemi, M.Ö. 546-334 Kimmerler dönemi, M.Ö.334-285 İskender ve Diadoglar dönemi, M.Ö. 285-85 Galatlar dönemi, M.Ö. 85-M.S. 395 Roma İmparatorluğu dönemi, M.S. 395-1075 Bizanslılar dönemi, M.S. 1075-1318 Anadolu Selçukluları dönemi, M.S. 1318-1398 Beylikler dönemi, M.S. 1408-1923 Osmanlı İmparatorluğu dönemi yaşanmıştır.

Kerkenez Harabeleri

Hattuşaş dan sonra Hititlerin en büyük kentidir. Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyü sınırları içerisinde bulunan Kerkenez Harabeleri Şahmuratlı köyüne 5 km. mesafededir. Harabeler çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Harabeleri çepeçevre saran sur kalıntıları yerinde durmaktadır. Hafif eğimli arazi üzerinde tam orta yerde Sülüklü Göl olarak anılan yerde yaklaşık çapı 20 m. olan su birikintileri bulunmaktadır. Buna benzer Kızlar ve Atlar gölleri de bulunmaktadır. Araziyi saran sur kalıntıları batıda yaklaşık 4m. lik bir boşluk bırakmaktadır ki burasının sur kapısı olabileceği tahmin edilmektedir. Harabeleri tamamen gün ışığına çıkarma çalışmaları devam etmektedir.

İlçemiz, E-88 Karayolu üzerinde bulunması, Hattuşaş- Kerkenes- Alişar güzergahında yer alması, Roma ve daha birçok Selçuklu dönemi yerleşim yerlerinin izlerini taşıması bakımından önemlidir. İlçede, Kerkenez Kalesi ve Alişar Hüyüğü yanında birçok tarihi harabe ve höyük, turizmcilerin ilgisini çekmektedir.

Şahmuratl'nın Tarihi

Köyün 500 yil önce kuruldugu ve 12 hane oldugu söylenmektedir. Köyde ilk yasayanlar; Mahmut oglu, Bodur oglu, Yunus ogullaridir. Bunlarin soyu Oguz Türklerine dayanir. Daha öncede Acemlerin burada yerlestikleri, Murat isminde bir yöneticinin bulundugu, bunlarinda SAHsifatiyla anildigi icin, SAH ve MURAT isimlerinin birlesmesiyle köyün ismi ortaya cikmistir.

Kültür

KERKENESTE GÜNEŞ TUTULMASI VE BARIŞ

Güneş tutulması tarih boyunca değişik inançlara sebep olmuştur. Bunlardan bilinen ilk olay Lidlerle Persler arasında meydana gelen bir savaşta yaşanır.

Milattan Önce 500 yıllarında Lidlerle Persler Karadeniz civarında savaşa tutuşurlar. Bu savaş birkaç yıl sürer ki, bir Güneş tutulmasına kadar. Bir anda her taraf karanlığa bürünür. Yıldızlar gökyüzünde belirir. Savaşan iki orduyu korku sarar. Savaşı bırakırlar. Güneşin bu şekilde tutulmasını Tanrıyı kızdırmalarına bağlarlar. Barış yaparlar.

Barışa tutulalım 2500 yıl önce yaşanan Güneş tutulması Yozgat-Çamlıbel yakınlarındaki Kerkenez Dağı eteklerinde savaşan Medler ve Lidyalıların barışına neden olmuş, M.Ö. 550'de savaşın en yoğun anında Ay'ın, Dünya ile Güneş'in arasına girerek günü karartması üzerine, Medler ve Lidyalılar, tanrıların savaş istemediğini düşünerek, savaşın yapıldığı Kerkenez Dağı eteklerinde savaşa son vermişlerdi.

Coğrafya

Yozgat iline 45 km, Sorgun ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ÜZÜM BAĞLARI KERKENES KALESİNİN YERLEŞTİĞİ DAĞIN ETEKLERİNE YAYILMIŞTIR...

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Osman Muratdağı
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* sahmuratli.com
* Kerkenes.metu.edu.tr
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YOZGAT SORGUN ŞAHMURATLI KÖYÜ NEDİR? yozgat sorgun şahmuratlı köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 15:19:20  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]