Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ZÜHRE YILDIZI ZÜHRE YILDIZI terimi çoban ateşi
tarafından 18.08.2005 tarihinde eklendi
ZÜHRE YILDIZI sizce ne demek,
ZÜHRE YILDIZI size neyi çağrıştırıyor?
"ZÜHRE YILDIZI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayanElif Tosun 1 Offline
Elif Tosun 1
Bayan, 28
İstanbul
13 person liked.
4 person did not like.
zühre yıldızı = çoban yıldızı

Her akşam üstü, havanın kararmaya yüz tuttuğu bir anda ansızın çıkıverir karşımıza. Gitgide koyulaşan karanlıkta pırıltısıyla gözümüzü kamaştırıverir. Sanki söz vermişçesine her akşam üstü ve yine söz verdiği yerdedir. Bilirim ki sözünün eridir ve herdaim öyle kalacaktır.

Onu beklemesi bile güzeldir. Parmak parmak sayarım güneşin ufukla buluşmasını ve yine bilirimki güneş elini eteğini yeryüzünden çektiğinde, beni yıldızıma kavuşturacaktır.

Bir çok insan gibi bende korkarım karanlıktan daha ziyade algılayamadıklarımdan.. Lakin yıldızımı görmebilmek için katlanmam gereken ne ceza varsa çekebilirim. Bilirim ki sonunda yıldızımı göreceğim.

Her ayın yirmisinde parlak bir ışık topu oluverir ay. Tüm ihtişamını seriverir gözler önüne. Ammavelakin bilirim, geçicidir bu eşsiz güzellik.

Gelelim çoban yıldızına: her akşam söz verdiği yerde olacaktır, ve olurda. Güneşin çekilip, aydınlığın sona erdiği noktada...
(21.09.2009 02:18)
(bakınız: insan, güzel, gözler, ceza, karanlık, güneş, esin, bilmek, yıldız, nokta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBestenegâr Offline
Bestenegâr
x
Efendim, zamanında, çok eski zamanlarda Tanrı’nın huzuruna çıkan Harut ve Marut adlı iki melek (bu kutsal kitaplarda geçen isimlerin neden kafiyeli olduğu konusunu hâlâ çözmüş değilim; Davut ve Callud, Mikail, Cebrail, İsrafil, Azrail vs.) insanların tüm nimetlere karşın nasıl böyle nankör, şehvet düşkünü ve katil olabilecekleri konusunda istişâre yaparlar… Tanrı bu ya insafa gelmiş bir kere ve ademoğlunu fazla küçümsediklerini söylerler… Hattâ meleklerle bir anlaşama yapar ve onlara ademoğluna ait şehvet, hırs ve mülk edinme duygusunu aşılar onları yeryüzüne gönderir… Tabi gündüz yeryüzüne inecekler insan kılığında gece Tanrı’dan aldıkları özel bir duayı okuyup şifre yapacaklar, gece tekrar gökyüzüne çıkacaklar…

Tanrı melekleri sınamak için onlara üç gün mühlet verecektir… Nihayet İsrail oğullarının yaşadıkları bölgenin birine, -ki, bu lut bölgesi olduğu rivayet edilir- Lut gölü çevresindeki bir kente inerler… Hemen ilk günden Zehra adında bir kadınla tanışırlar; Zehra, nam salmış bir afettir, bol bol şarap içer, seks yapar ve canının dilediğini öldüren bir kadındır… Günümüze uyarlansa ismi Sermaye Aysel, Vampir Emel ya da panter Emel vs gibi bir şey olurdu :) Neyse ki Zehra, Harut ile Marut’u ilk gün yoldan çıkarır ve ikisiyle de ilişkisi olur, akşam olur melekler mahçup mahçup gökyüzüne çıkarlar… Ertesi gün yine inerler ve Zehra dün geceki zevki yaşamaları için belâlısı olan bir genci öldürmelerini ister… İki sınanma meleğimiz bunu da yaparlar ve gece yarısı yine şifreyi okuyup çıkarlar gökyüzüne… Tanrı bu arada görüşmüyor bunlarla... Üçüncü gün indiklerinde akşam parti vereceğini söyler Zehra, akşam olduğunda şaraplar açılır afyonlar hazırlanır ve bu üçlü keyfince takılır Harut ve Marut artık cenneti dünyada bulmuş iki mutlu mesut melektir…

İlk iki günden uyanık olan Zehra okudukları duayı ezberleyip tam gece yarısı duayı okur ve gökyüzüne çıkar… Böylece tüm günahlarından arınmış olur ve gökyüzünün en parlak yıldızı oluverir; biz, ona bugün ‘Venüs’ diyoruz… En güzel yıldızdır da…

Ha, Harut ile Marut’a ne olmuş? .. Onlar da ibret-i âlem olsun diye Lut gölünün tavanına başları aşağı doğru sonsuza kadar asılmışlardır, Lut çukurundan hâlâ koku gelmekte ve dikkatli dinlenildiğinde sesler gelmektedir… Harut ile Marut un sesleri olduğu rivayet edilir…

Şimdi, demek ki neymiş: boş yere eşref-i mahlûkat (yaratılanların en şereflisi) denmemiş insanoğluna… Mâdem böyle, neden hâlâ insanlara Tanrının verdiği değer verilmiyor, deyip konuyu kapatıyorum…

Zühre’nin boy ve beden ölçülerine ait herhangi bir emâre yok, ama muhtemelen Gilbert Alexandre De Severac’ın Harem güzeli adlı tablosundaki kadın gibidir…

Saygılar :)
(20.06.2009 00:14)
(bakınız: insan, zaman, kadın, gece, seks, dünya, güzel, bugün, akıl, şimdi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayediztunay Offline
ediztunay
x
zuhre yildizi
kamerin
matlubun yildizi
arabi ayin
(04.04.2008 00:21)
(bakınız: dizi, ayin, kamer)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayediztunay Offline
ediztunay
x
zühre yildizi
kamerin
arabi ay
matlubun yildizi
bunlari bana aciklarsaniz memnun olurum mersi
(04.04.2008 00:10)
(bakınız: dizi, olur, memnun, kamer, zühre)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySOFİ06 Offline
SOFİ06
x
ZÜHRE YILDIZI ALEVİ TOPLUMUNDA ŞU ŞEKİLDE GEÇMEKTEDİR
Başımız elif-i taç
Anlımız zühre yıldızı
Kaşlarımız kalem-i kudret
Gözlerimiz nur-u hidayet
Kulaklarımız şebber-i şübber
Burnumuz hoşmayı cennet
Agzımız kelime-i şahadet
Dilimiz mürşit
Dişlerimiz Hasan-ül askeri
Çenemiz talip
Göğsümüz yaylayı cennet
Kollarımız dest-i bilayet
Dizlerimiz secdey-i bağdet
Ayaklarımız hakiturap
(03.03.2007 18:35)
(bakınız: elif, gözler, alevi, cennet, kelime, yıldız, ilim, kalem, hidayet, alem)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan9 canlı kedi Offline
9 canlı kedi
Bayan
Ankara
Aşkla çarpan yürekler sanırım bu yıldızın ışığında daha kolay bulurlar yollarını... (10.11.2006 22:01)
(bakınız: yıldız, yürek, daha, kola, ekler, olay, sanırım, urla)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfilizzz Offline
filizzz
x
Derler ki,aşk da unutulurmuş her şey gibi.Hem de yaşayıp bittikten,soğuyup küllendikten sonra değil,tam da doludizgin devam ederken unutulurmuş aşk.
Neyse ki,Zühre yıldızı varmış göğün üçüncü katında.Halen aşık olup olmadıklarını hatırlayamayanlar,göğün üçüncü katına çıkıp,Zühre yıldızının elindeki aşk aynasına bakarlarmış.Baktıklarında gördükleri yüz,aşık oldukları kişinin yüzü olurmuş.
Derler ki,bazıları sadece zifiri karanlık görürmüş aynada.Böylelerinin hafızalarından şüphe etmeleri yersizmiş.Çünkü tekleyen hafızaları değil,yürekleriymiş.(Elif Şafak-Mahrem)
(08.10.2006 14:30)
(bakınız: elif, elif şafak, ayna, karanlık, aşık, yıldız, şüphe, gibi, sade, kara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygözdeörge Offline
gözdeörge
x
zühre yıldızı nedir (26.07.2006 09:54)
(bakınız: nedir, yıldız)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygözdeörge Offline
gözdeörge
x
zühre yıldızı (26.07.2006 09:53)
(bakınız: yıldız)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTHE İMAM... Offline
THE İMAM...
x
Rize
Yıldıza andolsun batarken. Arkadaşınız sapıtmadı, azdırılmadı. Kendi hevasından konuşmuyor. O ancak kendisine vahyedilen bir vahiydir. Bunu ona çok güçlü biri öğretti.'(ayet: 15)
Sûreye niçin yıldıza yemin edilerek başlanıyor? Yıldız ile Muhammed'in peygamberliği arasında nasıl bir ilgi vardır? Bu yıldız hangi yıldızdır?
Necm: Yıldız anlamına gelir. En-Necm ifadesiyle araplar genellikle Sü-reyya yıldızını kastederler, bazen Zühre yıldızı da kast olunur. İbn Abbas, Mücahid, Zemahşeri ve İbn Cerir bunun Süreyya yıldızı olduğunu Suddî ise Zühre yıldızı olduğunu söylemişlerdir. (1)
Yıldız, hangisi olursa olsun Allah'ın bir ayeti, bir işaretidir. Karanlık bir gecede insanlara ışık tutar. Fakat, yıldızın batışı da ayrı bir müjdedir. Çünkü yıldız batar, güneş doğar.
İşte Muhammed'in peygamberliğe seçildiği dönem de böyle bir dönemdir. Cahiliye karanlığı içindeki insanlara bir güneşin doğuşu müjdelenmek-tedir.
(20.02.2006 18:38)
(bakınız: insan, gece, anlam, muhammed, bazen, arkadaş, cahil, karanlık, güneş, araplar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"ZÜHRE YILDIZI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ZÜHRE YILDIZI NEDİR? zühre yıldızı ne zaman?

Antoloji.com
25.05.2016 23:45:57  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]